Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update już dostępny!

Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update - Java Edition - Wiśniowe drzewa, wiśniowe drewno, bambusowy blok, bambusowe deski, bambusowa mozaika, rzeźbiona biblioteczka, dekorowane naczynie, ognisty kwiat, wielbłąd i niuchacz

Doskonale znana wszystkim sześcienna produkcja rozwijana przez Mojang, powiększa się z roku na rok o kolejne aktualizacje z wieloma nowościami. Szybko zleciał okrągły rok odkąd Mojang wydał aktualizację Minecraft 1.19, zatytułowaną The Wild Update. Wczoraj (07.06.2023) swoją premierę miała kolejna, zapowiedziana w październiku podczas eventu Minecraft Live 2022, wielka aktualizacja Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update. Rzućmy okiem na najważniejsze nowości!

Minecraft Trails & Tales Update: Official Launch Trailer

Co nowego?

Już samo otoczenie, które widzimy w tle menu głównego zdradza nam wiele szczegółów jeszcze przed wejściem do świata gry!

Ikoniczną nowością są wiśniowe gaje pełne pięknych, różowiutkich drzew wiśni, z których możemy wykonać praktycznie to samo co z każdym innym rodzajem drewna: deski, schodki, półpłytki, płotki, furtki, łódki, tabliczki, a także nowe wiszące tabliczki! Szkoda tylko, że na wiśniach nie ma… owoców wiśni.

Bambus sam w sobie jako roślina nie jest tak wielką nowością, bo wprowadzony oficjalnie został już w 2019 roku w aktualizacji Minecraft 1.14 Village & Pillage. Sama roślina to jednak trochę zmarnowany potencjał na nowy, estetyczny budulec. Na szczęście doczekaliśmy się nowych, bambusowych bloków i nie tylko! Mamy bambusowy blok, bambusowe deski czy bambusową mozaikę. Oprócz bloków otrzymaliśmy również bambusową tratwę, która działa dokładnie tak samo jak drewniana łódka, ale widać z niej trochę więcej.

Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update - Java Edition - Bambusowy blok, bambusowe deski, bambusowa mozaika i tratwa
Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update – Java Edition – Bambusowy blok, bambusowe deski, bambusowa mozaika i tratwa

Rzeźbiona biblioteczka to urozmaicenie estetyczne, które dodaje nieco różnorodności naszej ściance z książkami. Biblioteczka może być zbudowana w prosty sposób z 6 dowolnych desek i 3 dowolnych półpłytek. Jest ona domyślnie pusta, a wypełnić ją możemy 6 książkami, które możemy umieścić w dowolnej ilości od 1 do 6 w dowolnych miejscach. To jednak nie wszystko! Niepozorne półeczki z książkami kryją w sobie drugie dno, mianowicie chodzi o ich relacje z redstonem. Rzeźbiona biblioteczka może wysyłać sygnał o sile w skali 1-6 w zależności od konkretnego umieszczenia książek.

Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update - Java Edition - Rzeźbiona biblioteczka
Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update – Java Edition – Rzeźbiona biblioteczka

Dekorowane naczynie to nowy, ceramiczny element dekoracyjny, który możemy stworzyć za pomocą cegły bądź odłamków ceramiki z różnymi wzorami. Możemy użyć 4 różnych odłamków ceramiki z innymi wzorami, a każdy z nich znajdzie się na ściankach naczynia. Na górze naczynia możemy umieścić różne elementy, np. kolejne dekorowane naczynie. Ładnym połączeniem będzie dekorowane naczynie wraz z doniczką na górze.

W doniczce postanowiłem umieścić nową roślinkę. Ognisty kwiat rośnie w 3 etapach z nasion ognistego kwiatu, choć wbrew pozornej nazwie, nie emituje żadnego światła. Ognisty kwiat może zostać wykorzystany do produkcji pomarańczowego barwnika, a także do rozmnażania pszczół czy do stworzenia podejrzanej zupy, której wypicia efektem będzie widzenie w ciemności.

Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update - Java Edition - Dekorowane naczynie i ognisty kwiat
Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update – Java Edition – Dekorowane naczynie i ognisty kwiat

Podejrzany żwir i podejrzany piasek to nowe bloki, które powinny zainteresować archeologów. Nowością w grze jest również pędzel, który posłuży nam do oczyszczenia podejrzanych bloków i odkryciu tego co w sobie skrywają. Po skorzystaniu z pędzla, podejrzany żwir lub podejrzany piasek zmienią się w zwykły żwir lub piasek. Oczyszczanie podejrzanego bloku składa się z 4 etapów, jeżeli przerwiemy oczyszczanie przed czasem, blok powróci do pierwotnego, początkowego etapu.

Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update - Java Edition - Podejrzany żwir, podejrzany piasek i pędzel
Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update – Java Edition – Podejrzany żwir, podejrzany piasek i pędzel

Aaron Cherof to autor nowego utworu muzycznego, który trafił do najnowszej wersji Minecrafta. Płyta muzyczna Aaron Cherof – Relic może zostać pozyskania jedynie poprzez odkrycie jej w podejrzanym bloku.

Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update - Java Edition - Płyta muzyczna - Aaron Cherof - Relic
Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update – Java Edition – Płyta muzyczna – Aaron Cherof – Relic

Tereny pustynne robią się coraz mniej puste, wszystko dzięki wielbłądom, które spotkamy najczęściej w okolicach pustynnych wiosek.

Zwierzę może być ujeżdżane przed 2 graczy, jest to bezpieczny środek transportu, na którym siedzimy wystarczająco wysoko, aby żaden z potworów nie był w stanie zadać nam obrażeń z dołu.

Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update - Java Edition - Jazda na wielbłądzie
Minecraft 1.20 – Trails & Tales Update – Java Edition – Jazda na wielbłądzie

Niuchacz to nowy mob passywny, który nie występuje w grze naturalnie. Aby mógł zaistnieć musimy odnaleźć jego jaja wykorzystując archeologię. Niuchacz wyszukuje różne starożytne nasiona (np. nasiona Ognistego kwiatu) w ziemi i roznosi je po świecie.

A to nie wszystko! Zmian i nowości jest dużo, dużo więcej, a tu postanowiłem omówić jedynie te najciekawsze.

Gotowa do pobrania!

Aktualizacja dla wersji Java Edition oraz Bedrock Edition jest już gotowa do pobrania! Platform, na których Minecraft jest dostępny, jest na prawdę wiele:

 • Microsoft Windows (Java Edition & Bedrock Edition)
 • Apple macOS (Java Edition)
 • Linux (Java Edition)
 • Microsoft Xbox Series X|S (Bedrock Edition)
 • Microsoft Xbox One (Bedrock Edition)
 • Sony PlayStation 5 (Bedrock Edition)
 • Sony PlayStation 4 (Bedrock Edition)
 • Nintendo Switch (Bedrock Edition)
 • Apple iOS (Bedrock Edition)
 • Apple iPadOS (Bedrock Edition)
 • Android (Bedrock Edition)

A jakiś czas temu do tego grona dołączył system ChromeOS, gdzie dostępna jest wersja Bedrock Edition!

Źródło: Minecraft

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!