Mobilna KDE Plasma dostała ogromną aktualizację!

Mobilna KDE Plasma dostała ogromną aktualizację!
KDE Neon (fot. addictivetips.com)

Plasma Mobile to jeden z najbardziej obiecujących projektów interfejsów graficznych dla Linuxa na smartfonach. Tak się składa, że mobilna KDE Plasma właśnie otrzymała całkiem sporą aktualizację.

W świecie mobilnego Linuxa najbardziej obiecującymi systemami/interfejsami są Ubuntu Touch, PostmarketOS, LuneOS oraz Plasma Mobile. Co równie ważne, wszystkie 4 systemy działają na prawdopodobnie najlepszym smartfonie z Linuxem – PinePhone. Deweloperzy z KDE odpowiedzialni za Plasma Mobile właśnie wydali sporą aktualizację swojego dzieła.

Warto zobaczyć: Oto jak działają 4 różne systemy typu Linux na smartfonie PinePhone

Plasma Mobile ze sporym uaktualnieniem!

Nowa wersja Plasma Mobile to przede wszystkim nowe aplikacje początkowe, takie jak KClock, KWeather, Kalk oraz Kontrast. KClock to oczywiście aplikacja zegarka, która daje możliwość włączenia budzika czy śledzenia kilku stref czasowych. KWeather to natomiast aplikacja pogody ze wsparciem dla OpenWeatherMap. Kontrast to pewna nowość i program ten jest przeznaczony dla deweloperów. Pozwala on na manipulowanie kontrastem i kolorystyką wyświetlanego interfejsu. Kalk to oczywiście kalkulator z możliwością przeliczania walut czy obliczania zaawansowanych obliczeń. Co ciekawe, KClock oraz KWeather są również plazmoidami, dzięki czemu będzie można trzymać je na ekranie głównym w formie widgetu.

Poprawek doczekały się również już istniejące aplikacje. Chociażby dyktafon dostał możliwość wizualizacji audio oraz lekko zmienioną stronę z ustawieniami, a Calindori, Alligator oraz KDE Connect otrzymały wiele poprawek błędów. Ponadto w ustawieniach od teraz możemy odczytać informacje związane z kartą SIM, modemem itd. Oczywiście sam w sobie interfejs także otrzymał pewne poprawki, dzięki czemu korzystanie z systemu jest o wiele przyjemniejsze i wygodniejsze.

Warto przeczytać: MX Linux 19.2 z KDE Plasma już jest! To będzie niezwykle popularny system operacyjny!

Z najnowszymi dodatkami mogą już się zapoznać właściciele smartfona PinePhone. Co ciekawe, deweloperzy Plasma Mobile planują rozszerzyć swoje wsparcie o smartfony z Androidem. Ciekawe jak im pójdzie…

Z jakiego launchera korzystacie na smartfonie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!