Play od teraz blokuje IMEI w niespłacanych smartfonach

Play od teraz blokuje IMEI w niespłacanych smartfonach

Blokada IMEI to od jakiegoś czasu wykorzystywana praktyka do walki z niespłacającymi raty za smartfony u operatorów. Co ważne, do tej pory z tej możliwości korzystali tylko niektórzy z operatorów w Polsce. Jak się okazuje, do tego grona właśnie dołączył Play.

Jakiś czas temu sieci Plus i T-Mobile wprowadziły możliwość blokowania smartfonów po numerze IMEI. Praktyka ta okazała się być skuteczną formą walki z osobami niespłacającymi rat za urządzenia, które często taniej sprzedawano na serwisach aukcyjnych. W ubiegłe wakacje do tego grona dołączyła kolejna sieć, a dokładnie Orange. Teraz natomiast praktykę taką zacznie stosować również 4 gracz na naszym rynku, czyli Play.

Warto przeczytać: Chcesz mieć Harmony OS? To kup sobie smartfon z EMUI 11

Play będzie blokował smartfony po numerze IMEI

Jak twierdzi Play, blokada IMEI ma skutecznie zniechęcić do niespłacania rat za kupionego smartfona. Oczywiście dotyczy to urządzeń kupionych bezpośrednio u operatora. Muszę dodać, że dla klientów, którzy postępują zgodnie z zasadami i regularnie płacą raty za swój smartfon, kompletnie nic się nie zmienia! Nowe zasady zostały wprowadzone 11 września 2020 roku. Osoby zawierające umowę na starych zasadach nie zostaną objęte nowymi zapisami regulaminu.

Warto zobaczyć: Xiaomi wprowadza kolejnego taniego budżetowca do Polski

Wybieranie smartfonów na raty z zamiarem ich niespłacania było dosyć powszechną praktyką. Zaraz po odebraniu takiego telefonu oszuści sprzedawali je na serwisach w dużo niższych cenach. Blokowanie IMEI sprawiło, że proceder ten nie ma już za bardzo racji bytu, a własnoręczne zdjęcie blokady IMEI jest działaniem nielegalnym i wątpię aby ktokolwiek chciał to robić. Dlatego też odradzamy kupować smartfony na podejrzanych aukcjach – zwłaszcza jak sprzedający nie pokazuje dokumentu potwierdzającego spłatę rat.

Z usług którego operatora korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!