Polski SparkyLinux 6.0 wydany. System ma wbudowany VPN i bazuje na Debianie 11

sparkylinux-kde-plasma

SparkyLinux to system typu Linux polskiej produkcji. Właśnie został on wydany w wersji stabilnej 6.0 i bazuje na najnowszym Debianie 11 oraz oferuje… wbudowanego VPNa.

SparkyLinux, podobnie jak Ubuntu, bazuje na Debianie. Projekt powstał już w 2011 i początkowo był remixem Ubuntu kryjącym się pod nazwą ue17r (Ubuntu enlightenment17 Remix). W 2012 roku zmieniono bazę na Debiana oraz nazwę OS-a. Aktualnie wyróżnia go spory wybór środowisk graficznych, bowiem możemy zdecydować się na Xfce, LXQt czy Enlightenment. System ten jest ceniony na całym świecie za lekkość oraz świetną prędkość działania. Oczywiście ten polski OS jest całkowicie darmowy i może zostać pobrany przez każdego z nas.

sparkylinux-kde-plasma

SparkyLinux 6.0

SparkyLinux 6.0 właśnie został wydany w wersji stabilnej i bazuje na najnowszym Debianie 11. Nowością jest aplikacja SparkyAPTus AppCenter, która jest sklepem z aplikacjami. To właśnie tutaj znajdziemy tonę świetnego oprogramowania, które pobierzemy kompletnie za darmo. Program pozwala również na instalację nowego jądra systemu, w tym takie specjalne, zmodyfikowane przez niezależnych twórców i zoptymalizowane np. pod granie w gry.

sparkylinux

SparkyLinux oferuje również wbudowany VPN, dokładnie RiseUp VPN, który jest non-profit i bazuje tylko i wyłączne na datkach. Ponadto zaimplementowano nowy ekran powitalny ułatwiający zapoznanie się z systemem operacyjnym.

sparkylinux

Oczywiście nie zabrakło innych nowości, takich jak świeża paczka tapet, oraz aplikacje Thunderbird 78.13.0, VLC 3.0.16, LibreOffice 7.0.4, Calamares Installer 3.2.41.1. Muszę jednak dodać, że nie są to najnowsze wersje tych aplikacji – chociażby taki LibreOffice właśnie został wydany w wersji 7.2

SparkyLinux 6.0 “Po Tolo” można zainstalować na architekturach zarówno 64-bit, jak i 32-bit (mowa tu o x86). Ponadto do wyboru mamy takie środowiska jak Xfce oraz KDE Plasma. Jest to bardzo stabilna wersja systemu, która aktualizacje aplikacji dostaje raz na jakiś dłuższy czas – warto mieć to na uwadze.

Źródło: SparkyLinux, It’s FOSS

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!