Pop!_OS odetnie się od Ubuntu i sam będzie kontrolować pakiety

Pop!_OS 21.04

Może się wydawać, że Pop!_OS i Ubuntu są do siebie bardzo podobnymi systemami. Jednak jeśli się je porówna to dostrzeżemy wiele różnic. Jak się okazuje, System76 zamierza swój OS jeszcze bardziej odciąć od Ubuntu.

Nie jest tajemnicą, że Pop!_OS bezpośrednio bazuje na Ubuntu. Nawet nazwy wydań dokładnie nawiązują do wydań Ubuntu. Mało tego, obydwa systemy wykorzystują środowisko graficzne GNOME. Jednak jak porównamy te systemy, to okazują się one być kompletnie inne. Pop!_OS ma inny motyw i kompletnie odmienne podejście do środowiska graficznego. Dostajemy czysty interfejs wzbogacony chociażby o Pop Shell, czyli wtyczkę do kafelkowania systemu.

Pop!_OS powoli ucieka od Ubuntu

Do tego to Pop!_OS rozpoczął modę na wygodne instalowanie sterowników NVIDIA i to ten system jest często polecany gdy mamy GPU tej firmy. Pop również nie wykorzystuje paczek Snap i oferuje własny (bazujący na AppCenter z Elementary) sklep z aplikacjami, gdzie znajdziemy również paczki Flatpak.

Nie tak dawno temu dowiedzieliśmy się, że System76 zamierza też zrezygnować ze środowiska graficznego GNOME na rzecz własnego produktu napisanego w Rust. Teraz natomiast twórcy poinformowali, że powoli odepną się od Launchpada.

Pop!_OS 21.04
Pop!_OS 21.04

Launchpad to miejsce, w którym Ubuntu przechowuje swoje aplikacje. Korzystają z niego dystrybucje bazujące na Ubuntu. System76 jednak uważa, że woli samemu kontrolować źródło dostępnych w systemie aplikacji. Migracja ma sprawić, że użytkownicy dostaną szybciej przetestowane i działające nowe wersje aplikacji. W przypadku Ubuntu jest to właśnie spory problem.

Oczywiście nadal będzie się korzystać z menedżera pakietów APT. Po prostu zmieni się źródło, z którego to pobierane będą nasze aplikacje. Dla użytkowników powinien być to spory krok naprzód.

Już teraz Pop!_OS pokazuje chęć bycia dystrybucją typu rolling-release albo semi-rolling-release. W systemie znajdziemy najnowszy Linux Kernel 5.15.5, a już w testach jest 5.15.6. Do tego mogą teraz dojść nowe wersje wielu aplikacji, a użytkownicy nie będą musieli korzystać tylko z Flatpaków kiedy to zechcą mieć aktualne oprogramowanie.

Źródło: Open for Everyone

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!