Strona główna Aktualności Qualcomm Snapdragon 735 jest blisko. Specyfikacja wyciekła do sieci

Qualcomm Snapdragon 735 jest blisko. Specyfikacja wyciekła do sieci

-

Wygląda na to, że Qualcomm skupia się na rozwoju procesorów ze średniej półki. Nowo utworzona linia wzbogaci się wkrótce o nowego przedstawiciela, którego specyfikację poznaliśmy przedpremierowo. To już czwarty procesor z serii Snapdragon 7xx, który zadebiutuje w tym roku!

Snapdragon 735 na horyzoncie

Całkiem niedawno zostały zaprezentowane Snapdragon 730 i Snapdragon 730G. Pierwszy z nich jest najprawdopodobniej następcą całkiem popularnego Snapdragona 710, który doczekał się też swojej nieco szybszej wersji w postaci SD712. Drugi to natomiast wersja przygotowana pod mobilną rozgrywkę, która posiada podkręcony procesor graficzny.

Snapdragon 730 bazuje na dwóch rdzeniach Kryo 470 Gold o taktowaniu do 2.2 GHz (Cortex-A76) oraz sześciu rdzeniach Kryo 740 o taktowaniu 1.8 GHz (Cortex-A55). Powstał w 8 nm procesie technologicznym i jest wyposażony w Adreno 618.

Jak wskazuje nazwa, Snapdragon 735 powinien być jego następcą. Zobaczmy więc czym różni się od procesora, którego specyfikację wyżej przytoczyłem.

snapdragon 735

Pierwszą różnicą, którą da się zauważyć jest proces technologiczny 7 nm, czyli podobny do tego w jakim powstał Snapdragon 855, z tą różnicą, że za produkcję Snapdragona 735 będzie odpowiedzialny Samsung ze swoją technologią LPP, a nie TSMC. Model ten posiada również inne rdzenie w nietypowej konfiguracji 1+1+6 o taktowaniach kolejno 2.9 GHz, 2.4 GHz i 1.8 GHz oraz szybszy procesor graficzny. Na grafice widzimy również, że powstanie wersja z modemem 5G co oznacza, że producenci nie będą musieli dodawać osobno Snapdragona X50.

Zobacz też: Ultradźwiękowy skaner linii papilarnych w wyświetlaczu od Qualcomma

Trzeba przyznać, że Snapdragon 735 zapowiada się całkiem dobrze i posiada wiele usprawnień względem poprzedników. Myślę, że bez problemu będzie mógł on zastąpić Snapdragona 712, który do tej pory trafił… tylko do Xiaomi Mi 9 SE. Niestety producenci często wciąż nie sięgają po nowości, a zaopatrują swoje produkty w starsze czipy. Nie spieszmy się jednak z wyrokiem, gdyż szacuje się, że Snapdragon 735 zadebiutuje dopiero w czwartym kwartale tego roku zatem pierwsze telefony z nim powinny debiutować już na początku 2020 roku.

Co sądzicie o nowych Snapdragonach z serii 700? Moim zdaniem to dobry krok, gdyż nie każdy wymaga takiej wydajności jaką dostarczają topowe SoC-e Qualcomma.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej