Koniec dominacji Safari na iOS? Unia Europejska może zakończyć ten precedens

iphone
iPhone 11 Pro

Według najnowszego wycieku, Unia Europejska może nieco zmienić zasady działania przeglądarek internetowych w systemie iOS. To też może zmniejszyć wpływy Safari.

Silnik Safari i koniec dominacji na iOS?

Nie wiem czy wiecie, ale w iOS nie mamy wyboru dotyczącego przeglądarek internetowych. To znaczy, w App Store faktycznie jest wiele tego typu aplikacji, między innymi Google Chrome, Firefox czy Brave Browser, jednakże w rzeczywistości jest to po prostu Safari “w przebraniu”. Tak, pod spodem te przeglądarki mają ten sam silnik, co Safari i nie jest możliwe, aby chociażby taki Firefox korzystał z Gecko. Wkurza to również programistów, którzy nie mogą wykorzystać pełni możliwości przeglądarek internetowych, bowiem WebKit nie wspiera wszystkich standardów.

Jak się jednak okazuje, wyciekły pewne dokumenty wskazujące na to, że takie działanie Apple odnośnie iOS może zostać zakończone. W posiadanie kopii nieopublikowanych dokumentów wszedł portal The Register, a w proponowanej ustawie znajdziemy wzmianki odnośnie silników przeglądarek internetowych. Te powinny być chronione przed pewnymi ograniczeniami zmniejszającymi konkurencyjność. Tym sposobem Unia Europejska (może nawet z innymi partnerami) mogłaby wymusić na Apple dopuszczenie do użytku chociażby Blink czy Gecko w iOS i iPadOS.

ipad pro
iPad Pro

Niektóre usługi oferowane wraz z lub jako wsparcie odpowiednich usług podstawowych platformy gatekeeper, takie jak usługi identyfikacji, silniki przeglądarki internetowej, usługi płatnicze lub usługi techniczne, które wspierają świadczenie usług płatniczych, takie jak systemy płatności za zakupy w aplikacji, są kluczowe dla użytkowników biznesowych do prowadzenia działalności i pozwalają na optymalizację usług.

W szczególności każda przeglądarka jest zbudowana na silniku przeglądarki internetowej, który odpowiada za kluczowe funkcje przeglądarki, takie jak szybkość, niezawodność i kompatybilność z siecią. Kiedy strażnicy operują i narzucają silniki przeglądarek, są w stanie określić funkcjonalność i standardy, które będą miały zastosowanie nie tylko do ich własnych przeglądarek internetowych, ale także do przeglądarek konkurencyjnych i, z kolei, do aplikacji internetowych.

Strażnicy nie powinni zatem wykorzystywać swojej pozycji jako przedsiębiorstw świadczących podstawowe usługi platformy, aby wymagać od zależnych użytkowników biznesowych korzystania z którejkolwiek z tych usług świadczonych przez samego strażnika w ramach świadczenia usług lub produktów przez tych użytkowników biznesowych.

Fragment dokumentu (przetłumaczone z użyciem narzędzia DeepL)

Jeśli taka ustawa wejdzie już w 2024 roku, to może oznaczać, że faktycznie iOS przejdzie gruntowną zmianę. Warto dodać, że w ostatnim czasie zauważamy powolne otwarcie się tego systemu na alternatywne funkcje i usługi.

Źródło: The Register

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!