StartPage prezentuje Privacy Protection – wtyczkę dbającą o Twoją prywatność

startpage

Twórcy Startpage – tak, chodzi o tę wyszukiwarkę internetową – pochwalili się nowością. Jest to wtyczka do przeglądarki internetowej, która ma chronić naszą prywatność.

Startpage Privacy Protection – wtyczka, która ocenia strony pod kątem prywatności

Startpage to zyskująca popularność wyszukiwarka internetowa. Wyróżnia ją fakt, że prezentuje ona w sporej większości wyniki wyszukiwania prosto z Google, jednak bez całego śledzenia i zapisywania historii. Tak, podobnie jak DuckDuckGo, Startpage ma być rozwiązaniem dla tych, co poszukują prywatności w internecie.

Startpage jednak nie ma tak ugruntowanej pozycji jak DuckDuckGo, a także nie oferuje tylu usług. Teraz jednak powoli się to zmienia i właśnie twórcy pokazali wtyczkę do przeglądarek internetowych Google Chrome (i bazujących na Chromium) oraz Firefox. Działanie wtyczki jest dosyć proste – ma ona zadbać o naszą prywatność na odwiedzanych stronach internetowych. Jak chce to zrobić?

  • Blokowanie ciasteczek oraz trackerów
  • Wysyłanie stronom próśb o nieśledzenie
  • Nadpisywanie elementów multimedialnych social-media, aby ich aktywacja wymagała ruchu ze strony użytkownika
  • Blokowanie fingerprintingu
  • Ocenianie stron internetowych w skali 1-5 pod względem dbania o prywatność
  • Ustawienie Startpage jako domyślnej wyszukiwarki internetowej w przeglądarce

Oczywiście pod wieloma względami wtyczka od Startpage dubluje funkcje innych rozwiązań – zarówno innych wtyczek, jak i wbudowanych elementów w przeglądarki – chociażby w Firefoxa czy Brave. Ale muszę odnotować, że blokowanie multimediów z social media oraz ocenianie stron internetowych w skali 1-5 to bardzo ciekawe dodatki.

Oczywiście wtyczka jest darmowa i nie ma żadnych funkcji ukrytych pod płaszczykiem jakichś płatności. Na minus jednak fakt, że nie jest dostępna w języku polskim – ale może w przyszłości się to zmieni. No i zmiana domyślnej wyszukiwarki jest nieco słabym zagraniem – pomimo tego, że jest to robione w interesie użytkownika.

Wtyczkę Startpage Privacy Protection pobierzecie >>stąd<<.

Źródło: Startpage, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!