Steam Deck będzie mógł pracować na wielu dystrybucjach Linuxa

steam deck
Konsola Steam Deck (fot. @blankslatejoe)

Wysyłka konsoli Steam Deck nastąpi lada moment, a Valve już do tego się przygotowuje. Znani twórcy anglojęzyczni już mogą recenzować hardware sprzętu (o czym później), a teraz dowiedzieliśmy się, że sterowniki trafią do Linux Kernel.

Linux Kernel zostanie wzbogacony o ulepszenia z konsoli Steam Deck

Jeśli dobrze pamiętacie, to zapewne wiecie, że konsola Steam Deck działa pod kontrola dystrybucji Linuxa. Jest to jednak własny system Valve, który nazywa się SteamOS 3 i bazuje na Arch Linux. Wiedzieliśmy, że na konsoli będziemy mogli instalować alternatywne systemy operacyjne (zarówno inne dystrybucje Linuxa, jak i Windowsa), ale nie wiedzieliśmy co z ulepszeniami, które przygotowało Valve.

steam deck
(fot. Steam)

SteamOS 3 zawiera wiele specjalnych patchy w jądrze systemu, które wspomagają i ulepszają działanie konsoli. Taka elastyczność Linuxa sprawia, że zapewne był to mocny element dlaczego akurat Valve wybrało Pingwinka. Jak się jednak okazuje, wiele z tych patchy trafi do głównego jądra Linuxa. Co to więc oznacza?

A no to, że inne systemy (na przykład Pop!_OS czy Linux Mint) również będą oferować te ulepszenia, które zostały przygotowane z myślą o konsoli Steam Deck. To sprawia, że hardware powinien działać tak samo dobrze pod kontrolą innej dystrybucji Linuxa. Spodziewamy się, że pierwsze patche będą dostępne w Linux Kernel 5.18.

Nadal jednak wolałbym korzystać ze SteamOS 3. To właśnie ten system został stworzony z myślą o konsoli i oferuje wiele innych ulepszeń związanych ze sprzętem – nie tylko na poziomie hardware’u, ale również interfejsu. Mało tego, zapewne wykorzystanie podzespołów przez samo środowisko graficzne zostało specjalnie tak zoptymalizowane, aby to gry działały jak najlepiej. Przy czym nie wykluczam wykorzystania na Steam Deck funkcji dualboot, gdzie na przykład SteamOS 3 miałbym do grania, a taki Pop!_OS lub Fedorę do pracy. Oczywiście SteamOS 3 spokojnie nada się do pracy, jednak niektórzy fani Linuxa mogą do tego preferować coś innego.

Steam Deck
Steam Deck służy jako komputer PC (fot. IGN)

Pierwsze recenzje konsoli Steam Deck

Tak jak wspomniałem wyżej, anglojęzyczna prasa dostała już Steam Deck, dzięki czemu mogą konsolę przetestować. Póki co, pod kątem samego sprzętu, a nie systemu, ale nadal coś. Na kanale Linus Tech Tips zostało udostępnione nagranie z bardzo szczegółowym opisem wielu elementów. Główny prowadzący zwrócił uwagę na świetne głośniki, wygodę trzymania konsoli, ale również na ekran, który może nie jest idealny, ale wystarczający do gier.

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!