Telegram na Linuxie naprawiony! Długo nie musieliśmy czekać

telegram
Jeśli masz już podpięte repozytorium Flathub, to Telegram znajdziesz w swoim sklepie z aplikacjami

Kilka dni temu została wydana aktualizacja Telegrama, która wniosła chociażby reakcje na wiadomości. Update dotyczył również Telegrama Desktop, gdzie weszła nowa wersja 3.4. Jak się okazało, niektóre systemy typu Linux miały pewne problemy z tą aktualizacją. Na szczęście już wszystko wróciło do normy.

Telegram Desktop 3.4.3 lekarstwem na problemy na Linuxach z GNOME i Wayland

Bez owijania w bawełnę, Telegram Desktop 3.4 powodował wiele problemów w systemach wykorzystujących środowisko GNOME oraz serwer wyświetlania Wayland. Dotyczy to domyślnych ustawień chociażby w Ubuntu czy Fedorze. Problem polegał na tym, że wyświetlany nad oknem Telegrama kursor myszy był za duży i nie respektował ustawień systemowych. Ponadto zniknął natywny pasek tytułowy oraz gdzieś umknęły telegramowe powiadomienia.

telegram

Zaraz po wydaniu aktualizacji, wszedł update oznaczony 3.4.1, a jakiś czas później – 3.4.2. Niestety, obydwa nie naprawiały akurat tych bugów, a w repozytorium na GitHubie pojawiało się coraz więcej wątków dotykających obecnych również u mnie problemów. Co ciekawe, uważano je za błąd wynikający z usług trzecich, a następnie je zamykano. Faktycznie problematycznym elementem były biblioteki Qt 6.2.2.

Na łamach ROOTBLOG-a pojawił się poradnik, który informował jak zrobić downgrade Telegrama do wersji 3.3, a także pomagał w ukryciu aplikacji przed aktualizacjami.

Na szczęście deweloperzy zajęli się również i tym problemem. Zaledwie kilkanaście godzin temu pojawił się update oznaczony jako 3.4.3 (commit: 5c9c836857dbc14cabf18f576b00d2248fa3f203). W skrócie: naprawia on wszystkie wyżej wymienione problemy.

Jak zaktualizować Telegram Desktop do wersji 3.4.3?

Jeśli korzystasz z wersji pobranej wprost ze strony Telegrama (czyli odsłonę AppImage), to nic nie musisz robić. Odpowiedni update powinien pobrać się automatycznie, a Ty zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie aplikacji. Jeśli jednak skorzystałeś z naszego poradnika, gdzie wykonaliśmy downgrade wersji Flatpak, to musisz zrobić jeden mały krok.

Otóż należy odwrócić ukrycie Telegrama przed aktualizacjami. Można to zrobić poniższą komendą:

sudo flatpak --remove mask org.telegram.desktop
flatpak telegram aktualizacja
Po skutecznym “odmaskowaniu” Telegram jest już na liście pakietów do aktualizacji

Teraz już spokojnie możesz wykonać aktualizację aplikacji wprost ze sklepu z aplikacjami lub komendą flatpak update.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!