WebRTC dodany do Telegrama. Czeka nas piękna przyszłość

telegram

Kilka dni temu informowaliśmy Was o tym, że w Telegramie na iOS pojawiła się możliwość prowadzenia rozmów wideo. Jest to możliwe dzięki dodaniu bibliotek WebRTC do komunikatora internetowego. Jednak co to dokładnie oznacza? Co dzięki WebRTC będzie potrafił Telegram? Lista możliwości jest całkiem długa.

WebRTC (Web Real Time Communications) to standard przesyłania strumieniowego dźwięku, wideo i treści z aplikacji do aplikacji (również przeglądarkowej) w czasie rzeczywistym i to bez instalowania specjalnego oprogramowania. WebRTC obsługuje kodeki audio G.711 oraz Opus, a także kodeki wideo VP8 i H.264. Należy również wspomnieć o obsłudze automatycznego dostosowywania jakości strumienia do szybkości łącza, wbudowanej funkcji eliminacji szumów i echa, a także o obsłudze HTML5 oraz JavaScript.

Warto przeczytać: Telegram i wideorozmowy? Tak, ale póki co tylko na iOS

Platforma jest otwartoźródłowa i działa nie tylko w aplikacjach desktopowych i mobilnych, ale również w przeglądarkach internetowych. Biblioteki WebRTC zostały właśnie dodane do Telegrama. Niestety, WebRTC – jak wszystko na Ziemi – ma swoje minusy i zalicza się do nich przede wszystkim wątpliwa ochrona prywatności. Mam nadzieję, że Telegram popracuje nieco więcej nad bezpieczeństwem.

Dzięki WebRTC Telegram będzie mógł pozwolić nie tylko na rozmowy wideo, ale również udostępnianie ekranu czy zdalne sterowanie

Jak już sobie powiedzieliśmy czym jest WebRTC to czas na wymienienie jego możliwości. Uwierzcie mi, lista jest całkiem długa. Oczywiście pierwszą zaletą WebRTC jest możliwość prowadzenia rozmów wideo, a kolejną funkcja udostępniania ekranu, która – zwłaszcza w dobie zajęć zdalnych – jest niezwykle przydatna. Co ważne, korzystać z tego będą mogli nie tylko użytkownicy desktopów, ale również smartfonów. WebRTC to również możliwość zdalnego sterowania czyimś urządzeniem (oczywiście jeśli właściciel wyda zgodę). Obecnie mało komunikatorów na to pozwala, więc liczę, że Telegram to zaimplementuje.

Warto zobaczyć: Telegram z aktualizacją: od teraz możemy przechowywać pliki ważące aż 2 GB

Ponadto warto sobie wspomnieć o możliwości prowadzenia transmisji na żywo oraz grania w chmurze (co ciekawe, Telegram ma własną platformę do gier, której nie rozwija). Obsługa WebRTC sprawia, że Telegram może być wykorzystywany w takich branżach jak usługi randkowe, gry wieloosobowe, e-learning, pomoc techniczna czy jako platforma do komunikacji w korporacjach.

Warto przeczytać: Nareszcie! Z FAQ Telegrama możecie zapoznać się po polsku!

Z niecierpliwością czekam, aż nowe funkcje, zwłaszcza rozmowy wideo oraz udostępnianie ekranu, zawitają do Telegrama. Póki co, muszę cieszyć się obietnicami oraz przeciekami mówiącymi, że następna aktualizacja komunikatora umożliwi prowadzenie rozmów wideo użytkownikom Androida.

Korzystacie z Telegrama? Jak oceniacie ten komunikator? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!