Thunderbird 114 z obsługą Firefox Sync!

thunderbird
Thunderbird, “jeszcze” aktualne logo

Po latach stagnacji, Thunderbird chce sobie przywrócić dawny blask nagłym i potężnym rozwojem. I już w wersji 114 zobaczymy obsługę Firefox Sync.

Thunderbird zintegruje się z Firefoxem

Thunderbird w ostatnim czasie doczekał się potężnego rozwoju – zarówno pod względem programistycznym, jak i marketingowym, bowiem PR-em zajął się znany youtuber nagrywający o Linuxie – Jason Evangelho. Już teraz wprowadzono pewne nowości, a także zapowiedziano chociażby nowy design czy odmianę mobilną. Thunderbird 114 ma być swego rodzaju kolejnym krokiem.

Bo wniesie coś, czego brakowało w programie, a mowa tu o synchronizacji danych. W zasadzie jak mamy Thunderbirda na dwóch różnych komputerach, to te instalacje się kompletnie “nie widzą” i w obu przypadkach musimy wszystko oddzielnie robić. Jest to dziwne, bowiem Mozilla całkiem dobrze ogarnęła temat synchronizacji, czego dowodem jest Firefox Sync. I właśnie z tą usługą zostanie zintegrowany Thunderbird!

Już zapowiedziano, że Thunderbird 114 pozwoli na synchronizację wiadomości e-mail, kalendarzy oraz kontaktów. Podobno to już działa w wersji rozwojowej, a zanim dostaniemy edycję beta (gdzieś za kilka miesięcy), to pojawi się też opcja synchronizacji ustawień.

Jestem ciekawy, czy do synchronizacji będzie potrzebne konto na serwerach Mozilli, czy jednak zostanie pozwolone na wykorzystanie własnego serwera. Jeśli nie wiecie, to Mozilla pozwala na instalację usługi do synchronizacji u siebie, dzięki czemu nie musimy polegać na tej firmie. Odpowiedni pakiet znajduje się chociażby w YunoHost.

ffsync

Źródło: Thunderbird (via Mastodon)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!