Najnowsza wersja Ubuntu 20.10 korzysta z Linux Kernel 5.8

Najnowsza wersja Ubuntu 20.10 korzysta z Linux Kernel 5.8

Co prawda, Ubuntu 20.04 LTS dopiero co miało premierę, jednak Canonical nie zwalnia i już pracuje nad nową wersją systemu. Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla zostanie zaprezentowane już za nieco ponad miesiąc. Właśnie dowiedzieliśmy się z jakim jądrem spotkamy w nowym systemie.

Jak sama nazwa wskazuje, Ubuntu 20.10 swoja premierę będzie miało w końcówce bieżącego roku, a dokładnie 22 października. Jak już mówimy o datach, to warto wspomnieć, że 1 października udostępniona zostanie wersja beta, która będzie wyposażona w większość nowości dostępnych w odsłonie stabilnej. Teraz natomiast system przechodzi w fazę Feature Freeze. Jedną z nowości jest nowy Linux Kernel.

Warto zobaczyć: Ubuntu 20.10: lada moment poznamy wszystkie nowości!

Ubuntu 20.10 z Linux Kernel 5.8

Kilka dni temu informowałem Was, że Ubuntu 20.10 weszło w fazę Feature Freeze. Teraz natomiast potwierdziły się nasze przypuszczenia jeszcze sprzed kilku miesięcy. Do tej pory Ubuntu 20.10 korzystało z tego samego jądra co Ubuntu 20.04, czyli z 5.4. Właśnie się to zmieniło i Linux Kernel zmieniono na 5.8.

Co wnosi Linux Kernel 5.8? Przede wszystkim masę nowości związanych z AMD: dodano nowy sterownik dla sensorów związanych z energią w Zen/Zen2, monitorowanie temperatury i obsługę dźwięku w procesorach Renoir, a także wsparcie dla AMDGPU Trusted Memory Zone. Ponadto dodano wsparcie dla układów graficznych Adreno 405, 640 oraz 650, dla Thunderbolt ARM, a także dla kamery w komputerach z procesorami Intel Atom. Użytkownicy klawiatur z logo Apple dostali możliwości zamiany działania przycisków fn oraz ctrl.

O Linux Kernel 5.8 więcej dowiecie się z: Nowy i błyszczący Linux Kernel 5.8 już jest! Co nowego dodano?

Muszę jednak zaznaczyć, że Kernel Freeze nastapi chwilę przed publikacją oficjalnej wersji Ubuntu 20.10, dokładnie 8 października. Natomiast ISO Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla zostanie udostępnione 22 października.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!