Ubuntu 22.10 będzie nazywać się “Kinetic Kudu”

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

Dopiero co mieliśmy premierę Ubuntu 22.04 LTS, a tu już musimy zacząć myśleć o kolejnej edycji. Jak będzie nazywać się Ubuntu 22.10?

Ubuntu 22.10 “Kinetic Kudu”

Kilka dni temu wyszło Ubuntu 22.04 LTS. Jest to edycja systemu, która cechuje się długim okresem wsparcia, a więc będzie wspierana przez kilka następnych lat. Jednakże pomiędzy wersjami LTS, Canonical wypuszcza edycje testowe o krótkim okresie wsparcia, gdzie użytkownicy mogą zapoznać się z nowościami. Dlatego też już w październiku zobaczymy Ubuntu 22.10 o nazwie własnej “Kinetic Kudu”.

Co znaczy Kinetic Kudu? Przetłumaczyć można to jako Kinetyczny Kudu. Znajomości słowa kinetyczny chyba nie muszę tłumaczyć. Kudu natomiast to zwierze, a dokładnie gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny wołowatych. Występuje w Afryce.

kinetic kudu
Kudu wielkie (fot. Hans Hillewaert)

Twórcy Ubuntu są znani z tego, że nazwy systemów składają się z dwóch słów i zaczynają się one na tę samą literę. Jednocześnie nazwa musi nawiązywać do zwierząt. Znamy chociażby Disco Dingo, Jammy Jellyfish czy Hirsute Hippo.

Póki co, nie wiemy co takiego nowego wprowadzi Ubuntu 22.10. Spodziewamy się natomiast GNOME 43, nowych sterowników graficznych czy jądro Linuxa. Prawdopodobnie pojawi się także nowy instalator systemu operacyjnego oparty o Flutter.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!