Ubuntu Touch z nową aktualizacją do wersji OTA-14!

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Po tym jak Canonical porzuciło Unity oraz Ubuntu Touch może wydawać się, że obydwa projekty są już zakończone. Nic bardziej mylnego! Mobilny Linux dalej jest rozwijany dzięki grupie UBPorts i właśnie został zaktualizowany do wersji OTA-14.

UBUNTU TOUCH

Po porzuceniu przez Canonical, dalszym rozwojem Unity8 (a w zasadzie Lomiri) zajmuje się grupa UBports. Unity to bez wątpienia świetne środowisko i bardzo miło je wspominam. Ba! Nadal nie znalazłem innego DE, z którego korzystałoby mi się równie przyjemnie (dlatego tak bardzo cieszy mnie projekt Ubuntu Unity Remix). Dlatego też niezbyt rozumiem dlaczego Canonical porzuciło tak świetny projekt i wróciło do GNOME, na które narzeka wielu użytkowników Linuxa.

Warto przeczytać: Potrzebujesz tani tablet z Linuxem? PineTab może być ciekawym wyborem

Czemu wspominam o Lomiri? No właśnie dawne Unity8 jest środowiskiem graficznym, które występuje w Ubuntu Touch i jest jego wręcz unikatowym elementem. OS ten jest niezwykle nowoczesny i w wielu kategoriach wyprzedza prężnie rozwijane i popularne dzisiaj systemy, czyli Android i iOS. Ubuntu Touch znajdziemy również w tablecie PineTab, o którym pisałem >>tutaj<<.

Ubuntu Touch OTA-14

Ubuntu Touch OTA-14 to przede wszystkim lepsze wsparcie dla urządzeń działających pod kontrolą Androida 9, a także dla Volla Phone. Wprowadzono również lepszą obsługę aparatów, lamp błyskowych, a także rozszerzone wsparcie dla zewnętrznych wyświetlaczy.

Warto przeczytać: Sprawdziliśmy i przetestowaliśmy Ubuntu Touch na OnePlus One!

W nowej aktualizacji skupiono się również na aplikacjach. Od teraz korzystanie z programów Kontakty oraz Wiadomości powinno być znacznie wygodniejsze. Wprowadzono także obsługę pełnego ekranu w przeglądarce internetowej Morph oraz lepsze wsparcie dla Bluetooth. Twórcy dodali również dedykowany przycisk do robienia zrzutów ekranu w power menu. Poprawki dostrzeżemy także w systemowym ciemnym motywie graficznym.

Chcielibyście korzystać z mobilnego Linuxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!