Ubuntu Touch OTA-19 wydane! Co nowego u konkurenta Androida?

ubuntu touch
(fot. UBports na Twitter)

Mobilny Linux rozwija się lepiej niż kiedykolwiek, a Ubuntu Touch jest tego świetnym przykładem. Właśnie wydano aktualizację oznaczoną jako OTA-19. Co takiego dodaje?

Ubuntu Touch w wersji OTA-19

Nowa wersja Ubuntu Touch nadal bazuje na przestarzałym Ubuntu 16.04. Warto jednak dodać, że twórcy pracują nad tym, aby przejść na wydanie 20.04 LTS. Wracając jednak do aktualizacji OTA-19, to nie wnosi ona aż tak wiele jak te poprzednie, jednak warto sobie co nieco powiedzieć.

Przede wszystkim poprawiono wsparcie dla niektórych starszych urządzeń – między innymi Samsunga Galaxy S3 Neo+ czy Google Nexus 6P, gdzie od teraz poprawnie powinien działać chociażby żyroskop i kompas. Aplikacja-Messenger również dostała poprawki i nie wyświetla automatycznie ciągle klawiatury, kiedy to dostajemy nową wiadomość. Ulepszono również wsparcie dla platform nie korzystających z QtWebEngine.

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Zmiany dostrzeżemy także w odtwarzaczu multimediów, bowiem naprawiono błędy związane z nierównym odtwarzaniem dźwięku czy z czarnym ekranem podczas wyświetlania wideo. Zmniejszono także zużycie energii oraz pozbyto się problemu związanego z brakiem możliwości zastopowania muzyki po odłączeniu słuchawek. Negocjacja wyboru sieci WiFi również została lepiej zoptymalizowana. Poprawki zauważą także użytkownicy telefonu Google Pixel 3a – zwłaszcza w kontekście rozmów głosowych i aparatu.

Aktualizacja została już wydana i jeśli jesteś użytkownikiem Ubuntu Touch, to już możesz ją instalować.

O Ubuntu Touch

Ubuntu Touch to system mobilny stworzony przez Canonical, który miał zawojować na rynku smartfonów i tabletów. Niestety, firma projekt porzuciła, a prace przejęła grupa UBports, która do dziś system rozwija. Wykorzystywane środowisko Unity8 teraz nazywa się Lomiri i dostaje sporo poprawek.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!