USB-C i 240 W? Takie przewody już są!

USB-C

Już wszystkie moje urządzenia, które noszę przy sobie, wykorzystują złącze USB-C. Wiele nowoczesnych sprzętów oferuje właśnie USB typu C, jednak niektóre z nich potrzebują większych możliwości niż to złącze oferuje. Jak się jednak okazuje, już pojawiają się przewody USB-C, które obsłużą moc nawet 240 W.

Przewody USB-C z obsługą mocy 240 W

Mój iPad potrzebuje zaledwie ~20 W do ładowania, obydwie pary słuchawek nawet mniej. OnePlus Nord 2 obsługuje ładowanie 65 W (ale tylko na oryginalnej ładowarce, w przypadku PD jest to ~30 W), podobnie zresztą jak moje obydwa laptopy. Jednakże są to laptopy biurowe z układami o niskim użyciu energii. Są na rynku sprzęty, które potrzebują o wiele więcej mocy i w ich przypadku złącza USB-C i ładowarki PD nie są wystarczające do ładowania. Mowa tu chociażby o laptopach gamingowych. To się jednak wkrótce zmieni.

USB Typu C rozwija się fascynująco szybko. Około rok temu ujawniono USB-C 2.1, czyli nową wersję złącza, która obsłuży nawet 240 W mocy. Tak wysoka moc sprawia, że do tego potrzebne są nowe, o wiele lepiej dostosowane przewody (zazwyczaj te dostępne na rynku obsługują coś około ~60 W – a przynajmniej w bezpiecznym scenariuszu). Producent Club 3D do swojej oferty dodał właśnie 3 takie kable.

(fot. Club 3D)
(fot. Club 3D)

Mowa tu o modelu CAC-1573, który obsłuży ładowanie 240 W, jednakże szybkość transferu danych to zaledwie odpowiednik USB 2.0. Drugi kabel CAC-1575 obsługuje zarówno 240 W, jak i transfer danych na poziomie 20 Gb/s (USB4 Gen 2×2). Najlepszym przewodem jest CAC-1576 z obsługą transferu 40 Gb/s (USB4 Gen 3×2). Niestety, producent jeszcze nie ujawnił cen nowych produktów.

To jest bardzo dobra informacja, bowiem możemy spodziewać się, że już niedługo inni producenci zaoferują tego typu przewody. Należy też poczekać na ładowarki w nowym standardzie. Liczę na to, że będą one wykonane z użyciem GaN, aby były mniejsze i wygodne do przenoszenia.

Źródło: XDA

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!