Windows jeszcze mocniej wciśnie nam Microsoft Edge. Pojawiła się pewna aktualizacja

Microsoft Edge
Microsoft Edge na KDE Neon

Windows 11 już zasłynął z tego, że zmiana domyślnej przeglądarki to dosyć nieprosta sprawa (wymaga zmiany wartości w wielu, ale to naprawdę wielu polach), co jednak Firefox ominął. Teraz jednak gigant jeszcze mocniej wciśnie nam przeglądarkę Microsoft Edge.

Microsoft dosyć mocno chce przekonać użytkowników Windowsa do swojej przeglądarki Edge. Najpierw wprowadzono trudną zmianę domyślnej przeglądarki internetowej (dla przypomnienia: dla wielu rozszerzeń plików i innych działań musimy zmienić wybór domyślnego programu z Edge na coś przez nas wybranego, a do tego często dostajemy podwójnie pytanie czy jesteśmy pewni wyboru). Teraz jednak Windows będzie blokował uruchamianie niektórych linków w przeglądarkach innych niż Edge.

Tylko Microsoft Edge otworzy specjalnie linki

Chodzi o łącza dostępne w aplikacjach typu prognoza pogody czy wiadomości online. Również dotyczy to wyszukiwarki w Menu Start czy sparowanych urządzeń Samsung. Jest to możliwe dzięki temu, że linki te nie wykorzystują standardowego http:// czy https:// , a własne rozwiązanie microsoft-edge://. To jest sposób na to, aby blokować inne przeglądarki.

Microsoft Edge

Przy czym trzeba dodać, że do tej pory linki te można było otwierać w zewnętrznych przeglądarkach. Robił to chociaż Firefox czy Brave Browser. Najnowsza aktualizacja Windowsa 11 w wersji 22494 Insider wymusza jednak uruchomienie tych linków w Edge.

Jest to kolejna próba wciśnięcia na siłę swojego produktu. Dodam, że już użytkownicy Windowsa 10 czy Windowsa 7 kiedyś spotkali się z aktualizacją, która wniosła nową wersję Edge’a (opartą o Chromium), a skrót do programu pojawił się na pasku zadań. Ponadto system sam zmienił domyślną przeglądarkę na Edge właśnie. Można to uznać za niedopuszczalne – wszak system operacyjny jest dla użytkownika, a nie na odwrót. To użytkownik powinien być kierowcą, a nie tylko pasażerem i to na tylnym siedzeniu.

Źródło: Techregister przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!