Wygląd GNOME znowu się zmieni! Ciemny motyw znacznie poprawiony

gnome 41 fedora linux
GNOME 41

Jak się okazuje, GNOME 42 przyniesie naprawdę sporo zmian. Twórcy ciągle rozwijają swój projekt, a LibAdwaita, to tylko początek.

GNOME 42 z nowym, prawdziwym ciemnym motywem

GNOME 42 ma przynieść ogromne zmiany. Przede wszystkim mowa tu o aplikacjach napisanych w GTK4, które wykorzystują kompletnie nowe podejście do designu oraz kolorystyki zgodnej z czymś, co nazywa się LibAdwaita. LibAdwaita natomiast ma nieco inną kolorystykę niż ta stara Adwaita (czyli aktualny motyw graficzny w GNOME). To oczywiście nie umknęło twórcom.

Muszę zaznaczyć, że do tej pory GNOME oficjalnie nie miało dedykowanego trybu ciemnego. Co prawda, czyste GNOME oferuje motyw graficzny o nazwie Adwaita-Dark, jednak jego uruchomienie nie jest możliwe z poziomu zwykłych ustawień, a potrzebne jest doinstalowanie aplikacji Dostrajanie. Powodem tego był fakt, że twórcy nie byli pewni tego motywu, a on sam nie przedstawiał się jako ciemny (co ma szersze znaczenie). Warto jednak dodać, że twórcy innych systemów ze środowiskiem GNOME (chociażby Pop!_OS czy Ubuntu) oferowali tryb ciemny.

Adwaita-Dark może się podobać, ale wymaga poprawek, a te zobaczymy w GNOME 42, które pojawi się już niedługo. Pierwsza zauważalna zmiana, to nieco inne podejście do górnego menu. Zniknie strzałeczka oraz tło będzie ciemniejsze. Elementy wyróżnione będą natomiast miały nieco jaśniejsze tło (do tej pory było na odwrót). Zresztą zobaczcie sami.

gnome 42
Po lewej: GNOME 41; Po prawej: GNOME 42 (fot. OMG!Ubuntu)

Zmieni się także przybornik z kalendarzem i powiadomieniami. Będzie on nieco węższy – głównie kosztem powiadomień. Zmieni się także kontrast, co powinno odbić się pozytywnie na czytelności.

Delikatne zmiany zobaczymy także w wyszukiwarce. Tutaj też dostrzeżemy nowe kolory i świeże podejście do wyróżnień. Zmiany ogólnie są jednak drobne.

Ten motyw ma również przedstawiać się jako ciemny. To znaczy, że aplikacje i strony internetowe na dzień dobry będą wiedziały, że mamy włączony w systemie tryb ciemny i same przełączą się na ciemną kolorystykę. Jest to standard w innych systemach operacyjnych, więc powinien pojawić się też tutaj.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!