Wow! Android 12 pozwala wyłączyć sieć 2G

android 12

Android 12 przynosi wiele funkcji, przy czym o niektórych prawie się nie wspomina. A szkoda, bowiem umożliwiono wyłączenie sieci 2G.

Android 12 z opcją wyłączenia sieci 2G

Android 12 pojawił się w październiku i od tamtej pory już kilka urządzeń dostało aktualizację do tego systemu. Nowa wersja OS-a wprowadza całkiem sporo zmian, jednak nie o wszystkich się mówi. Jak jednak ostatnio zostało nagłośnione, Android 12 umożliwia wyłączenie sieci 2G.

Sieć 2G to stary standard sieci GSM, którym pokryta jest cała Polska. Aktualnie najczęściej korzystamy z 3G, LTE czy 5G, jednak niekiedy zdarza się tak, że nasz telefon faktycznie przełączy się na 2G. A 2G zbyt dobrym standardem nie jest i to z prostego powodu.

Oprócz wolnych transferów, warto sobie wspomnieć o bezpieczeństwie i prywatności. Chociażby łączność pomiędzy urządzeniami a nadajnikami 2G nie wykazuje się nowoczesnym szyfrowaniem. To ułatwia przechwytywanie połączeń telefonicznych, jak i wysłanych SMS-ów. Wyłączenie sieci 2G jest ukłonem w stronę użytkownika smartfona czy tabletu.

Wyłączenie sieci 2G w Androidzie 12 jest wyjątkowo proste. Opcję odnajdziecie w ustawieniach systemowych, w zakładce dotyczącej sieci komórkowej. Warto jednak dodać, że nie każdy sprzęt pozwoli na wyłączenie 2G. Wymagana do tego jest obsługa Radio HAL w wersji 1.6, a wiele urządzeń uaktualnionych z Androida 11 do Androida 12 tego nie ma.

Źródło: Instalki

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!