Android 14 Beta 1 udostępniona!

Android 14 Beta 1

Mamy kwiecień, pora zatem na fazę Beta nachodzącego Androida 14! Wczoraj (12.04.2023) gigant z Mountain View udostępnił najnowszą kompilację Android 14 Beta 1, która jest już przeznaczona dla użytku zarówno dla developerów, jak i zwykłych użytkowników.

Co nowego?

Jedną z nowości jest opcja, która pojawiła się w ustawieniach developerskich. Pozwala ona na wymuszenie przezroczystego tła dla paska bądź przycisków nawigacji. Niestety nie działa ona jeszcze poprawnie we wszystkich, starszych aplikacjach.

Android 14 Beta 1 - Przezroczyste tło paska nawigacji
Android 14 Beta 1 – Przezroczyste tło paska nawigacji (Źródło: YouTube – 9To5Google)

Kolejna funkcja, która przyczyni się do naszej prywatności sprawia, że animacje obecne podczas klikania na cyfry podczas wprowadzaniu kodu PIN zostają wyłączone. Dzięki temu trudniej będzie zobaczyć które cyfry zostały kliknięte.

Android 14 Beta 1 - Zwiększona prywatność przy wprowadzaniu PIN-u
Android 14 Beta 1 – Zwiększona prywatność przy wprowadzaniu PIN-u (Źródło: YouTube – 9To5Google)

Kiedy zrobimy zrzut ekranu, mamy natychmiastową możliwość jego edycji. Są to takie proste rzeczy jak możliwość przycięcia obrazu, dodania tekstu lub rysowania bądź zakreślenia. Mamy do wyboru kilka kolorów dostępnych do rysowania czy zakreślania, od teraz ikony pisaka i zakreślacza posiadają fragment z wybranym przez nas kolorem.

Android 14 Beta 1 - Wybrany kolor na ikonach pisaków przy edycji screenshot-ów
Android 14 Beta 1 – Wybrany kolor na ikonach pisaków przy edycji screenshot-ów (Źródło: YouTube – 9To5Google)

Mała lecz istotna zmiana, której obecności możemy nie mieć okazji jakoś bardzo odczuć. Od teraz próba zmiany języka systemu wywoła okno dialogowe z pytaniem o potwierdzenie wyboru zmiany języka. Jest to ważny krok, który zwróci naszą uwagę na to czy aby na pewno wybraliśmy odpowiedni język, bo później może nam być trudno wrócić do wyboru języka kiedy nasz system jest w nieznanym dla nas języku.

Android 14 Beta 1 - Potwierdzenie zmiany języka systemu
Android 14 Beta 1 – Potwierdzenie zmiany języka systemu (Źródło: YouTube – 9To5Google)

Widget At a Glance widoczny na ekranie blokady zawiera w sobie pogodę. W ustawieniach ekranu blokady pojawiła się opcja pokazania pogody (domyślnie włączona) na ekranie blokady. Niestety opcja w ustawieniach jeszcze nie działa, choć manualna zmiana właściwości kodu pokazuje, że sama funkcja działa.

Android 14 Beta 1 - Opcja pokazania pogody na ekranie blokady
Android 14 Beta 1 – Opcja pokazania pogody na ekranie blokady (Źródło: YouTube – HowToMen)

Kilka drobnych zmian uświadczymy zsuwając belkę powiadomień. Czysty Android 13 w panelu powiadomień oraz w szybkich ustawieniach, obok ikony baterii wyświetlał szacowany czas pracy urządzenia jaki pozostał do rozładowania ogniwa. Android 14 Beta 1 wyświetla tu % naładowania baterii, tak jak na ekranie głównym. Aby zobaczyć szacowany czas do rozładowania urządzenia wystarczy jeszcze jeden swipe w dół, co przeniesie nas do szybkich ustawień. Kolejną zmianą jest sekcja Home w szybkich ustawieniach. A dokładniej przycisk More znany pod postacią ikony trzech kropek. Jego kliknięcie wyjawi inne opcje niż dotychczas. Wcześniej mieliśmy możliwość dodać nowe kontrolki do sterowania urządzeniami lub edytować układ obecnych. Teraz te 2 funkcje znajdziemy pod jedną opcją, a oprócz tego pojawiła się opcja z odnośnikiem do aplikacji Google Home. Dotychczas kafelek z opcją oszczędzania energii wyświetlał jedynie czy jest ono włączone czy też nie. Android 14 Beta 1 doprecyzował tę kwestię informując czy korzystamy ze standardowego oszczędzania energii, czy też z maksymalnego oszczędzania energii. Brakuje wam animacji? Gigant z Mountain View wprowadził ich jeszcze więcej! Możemy je zobaczyć podczas interakcji z panelem sterowania mediami.

Kolejna estetyczna drobnostka to zmienione ikonki symbolizujące profile dźwięku nad suwakiem głośności. Dzwoneczki zamieniono na głośniki.

Android 14 Beta 1 - Ikona głośnika w przyciskach profilów dźwięku
Android 14 Beta 1 – Ikona głośnika w przyciskach profilów dźwięku (Źródło: YouTube – In Depth Tech Reviews)

Pod wyżej wspomnianym suwakiem głośności możemy znaleźć 3 kropki, pod którymi kryją się suwaki odpowiedzialne za konkretne źródła dźwięku, które możemy kontrolować. Android 14 Beta 1 odseparował suwak dzwonka i suwak powiadomień, które w Androidzie 13 były możliwe do kontrolowania pod wspólnym suwakiem.

Android 14 Beta 1 - Odseparowane slidery głośności dzwonka i powiadomień
Android 14 Beta 1 – Odseparowane slidery głośności dzwonka i powiadomień (Źródło: YouTube – In Depth Tech Reviews)

Iiiiiii…. Sporo więcej. Zmiany się na tym nie kończą, tych mniej lub bardziej istotnych z pewnością znajdzie się więcej, ja wymieniłem jedynie te najciekawsze. A po jeszcze więcej zmian i nowości będziemy musieli poczekać do maja, kiedy pojawi się Android 14 Beta 2.

Kiedy i dla kogo?

Tradycyjnie, testowe buildy nadchodzących wydań sytemu Android dostępne są dla użytkowników urządzeń od giganta z Mountain View. W przypadku Androida 14 są to poniższe smartfony:

Jakiś czas temu oficjalne wsparcie dla smartfonów Google Pixel 4 oraz Google Pixel 4 XL dobiegło końca. Regularne aktualizacje poprawek bezpieczeństwa trafiają jeszcze Google Pixela 4a, jednak on już niestety nie załapał się do testów Androida 14.

Android 14 Development Release Timeline - April 2023
Oś czasu rozwojowych wydań systemu Android 14

Google od lutego aktywnie udostępnia nam nowości w postaci Developer Preview 1 oraz Developer Preview 2, od tego miesiąca startuje faza Beta nadchodzącego Androida 14, co oznacza, większą stabilność (choć oczywiście wciąż nie idealną). Poważniejsza faza rozwoju skierowana jest już nie tylko dla samych developerów, ale i również dla regularnych użytkowników, którzy mogą pobawić się testowym oprogramowaniem i podzielić się feedbackiem. Kolejnych wydań Beta powinniśmy spodziewać się w każdym kolejnym miesiącu aż do sierpnia bądź września. Gotowego, doszlifowanego produktu możemy spodziewać się właśnie na przełomie tych dwóch miesięcy, tak jak miało to miejsce w ostatnich latach.

Źródło: Android for Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!