Android 13 wydany!

Android 13

Wczoraj (15.08.2022) gigant z Mountain View wypuścił w świat kolejną odsłonę swojego systemu operacyjnego dla smartfonów i tabletów. Android 13 w pierwszej kolejności trafił oczywiście do Google Pixeli serii 4 oraz nowszych. Zapoznajmy się z listą nowości!

Co nowego?

W każdym z kilku ostatnich wydań Androida odświeżany jest Media Player znajdujący się w panelu szybkich ustawień (dawniej pośród powiadomień). Nie inaczej jest tym razem. Grafika albumu okładki znajdzie się teraz na całej szerokości playera. Progress bar zaczął “tańczyć”, a właściwie falować. Całość otrzymała nowe przyciski pasujące do Material You.

Rok temu Android 12 wprowadził całkiem nowy design language zwany Material You. Jednym z jego elementów były ikony dopasowane do motywu kolorystyki systemu. Funkcja działała jedynie na aplikacje od Google. Teraz ma się to zmienić, a wsparcie dla motywu w ikonach aplikacji zostało rozszerzone poza samo Google.

Android 13 - Ikony aplikacji z motywem Material You
Android 13 – Ikony aplikacji z motywem Material You

Osoby wielojęzyczne mogą zainteresować się możliwością ustawienia różnych języków dla konkretnych aplikacji. Dotychczas wszystkie aplikacje wyświetlane były domyślnie w tym samym języku co system. Android 13 pozwoli teraz zmienić język każdej pojedynczej aplikacji z poziomu systemu bez ingerencji w główny język wyświetlania systemu.


Kolejny Android i kolejne kroki w stronę ochrony bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Android 13 wprowadza odświeżony interfejs wyboru plików do przesłania. System pozwala nam określić, do których konkretnych treści z biblioteki ma dostęp każda pojedyncza aplikacja. Zamiast całkowicie odbierać aplikacji dostęp do mediów, możemy dać jej dostęp do wybranej części, a resztę ukryć. Nowy Android powiadomi nas kiedy jakaś aplikacja otrzyma dostęp do zawartości naszego schowka kiedy tego nie chcemy. Jednym z wielu źródeł danych personalnych wykorzystywanych w targetowaniu reklam jest nasz schowek. Teraz zawartość schowka zostanie automatycznie usuwana po pewnym czasie od skopiowania, aby uniknąć niechcianego dostępu.

Porządek w panelu powiadomień będzie łatwiejszy do utrzymania odkąd każda nowo instalowana aplikacja będzie musiała poprosić nas o zezwolenie na wysyłanie powiadomień.

Android 13 - Pytanie o udzielenie zezwolenia aplikacji na wysyłanie powiadomień
Android 13 – Pytanie o udzielenie zezwolenia aplikacji na wysyłanie powiadomień

Google chcąc zaczerpnąć magii Apple umożliwia nam kopiowanie tekstów i obrazów pomiędzy różnymi urządzeniami z Androidem. Kopiujemy na tablecie i wklejamy na smartfonie. Kolejną z “jabłkowych” nowości jest możliwość otrzymywania i wysyłania wiadomości na urządzeniach z systemem ChromeOS.

Material You doczekało się również nowych kombinacji kolorystycznych przy doborze motywu na podstawie tapety

Tradycyjny dla Androida easter egg ukryty w ustawieniach również został zaktualizowany. Może się on na pierwszy rzut oka wydać identyczny do tego w Androidzie 12. Oczywiście zamiast godziny 12:00 musimy ustawić na zegarze 13:00, ale to nie jedyna zmiana. Kiedy pojawią się kolorowe bąbelki z logo Androida 13, możemy je zmienić w różne zestawy emoji.

Kiedy aktualizacja dla mnie?

Jak już wspomniałem, w dniu premiery, najnowsza wersja Androida trafiła dla wszystkich urządzeń giganta z Mountain View wydanym od roku 2019:

To, kiedy system trafi do innych smartfonów zależy m. in. od producenta czy półki cenowej danego modelu. Niestety tańsze smartfony często pozostawiane są w dalszym planie jeśli chodzi o szybkość aktualizacji systemu. Podobnie sprawa wygląda z wiekiem urządzenia. Możemy być pewni, że najnowsze flagowce każdego producenta otrzymają aktualizacje jako pierwsze, a te roczne, 2-letnie czy starsze będą musiały poczekać, tak jak mój OnePlus 7T Pro do dziś czeka na zeszłorocznego Androida 12… Producenci smartfonów z Androidem w ciągu najbliższych dni powinni podzielić się listami z datami planowanymi aktualizacjami konkretnych urządzeń. Wtedy dowiemy się też czy nasz smartfon w ogóle taką aktualizację otrzyma. Urządzenia, które mogą liczyć na aktualizację do Androida 13 w najbliższym czasie to np. OnePlus 10 Pro, Samsung Galaxy S22, Nothing Phone (1), Asus Zenfone 9 czy Xiaomi 12 Pro.

Screenshoty: Mikołaj Mucha (@wodoodporny)

Źródło: Android, Google

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!