Kto śledzi poczynania giganta z Mountain View spodziewał się zapewne kolejnej Bety tegorocznego wydania Androida w dniu konferencji Google I/O 2023. Tak też się wydarzyło, Google obsypał nas nowościami z AI oraz nowymi urządzeniami.
Na wiele z tych nowości musimy poczekać, na szczęście na Betę 2 systemu Android 14 czekać nie musimy! W dniu konferencji Google I/O (10.05.2023) pojawiło się wydanie Android 14 Beta 2!
We introduced #Android14 Beta 2 at #GoogleIO! ? 2️⃣
— Android Developers (@AndroidDev) May 12, 2023
❗ Now available on more devices
❗ Premium camera and media experiences
❗ More graphics capabilities
And more!
Get started → https://t.co/EEFwTTGyzV pic.twitter.com/CSBiRvUYBm
Co nowego?
Wpisywane przez nas hasła są zawsze ukrywane, a podczas wprowadzania znaków oznaczane są one jako kropki. Wprowadzanie PIN-u wyglądało do tej pory tak, że przez widoczna była wprowadzona cyfra, która zamieniała się w kropkę. Android 14 Beta 2 dokonuje tu poprawek. Każdy nowo wprowadzony znak pojawia się w postaci losowego kształtu, który z własną animacją zmienia się w standardową kropkę.
Czysty Android oznaczał strony naszego ekranu głównego kreską przemieszczającą się na bok. Android 14 Beta 2 zmienia te kreski w kropki, które znamy z większości nakładek graficznych. Kropki podobnie jak dawniejsze kreski nie są widoczne przez cały czas. Pojawiają się one jedynie w momencie przechodzenia pomiędzy stronami ekranu głównego. Wszystkiemu towarzyszy płynna animacja. Takie same kropki i animacje mogliśmy już wcześniej spotkać również np. przy przechodzeniu między stronami z kafelkami szybkich ustawień.
Mamy kilka zmian w menu kontekstowym aplikacji ekranu głównego. Usunięte zostały separatory, opcje ze skrótami zostały połączone, a wywoływaniu menu kontekstowego towarzyszy nowa animacja.
Chcąc zmienić język naszego urządzenia musimy udać się do sekcji System w ustawieniach. Tam do tej pory ustawienia języków i klawiatury widniały pod wspólną sekcją Languages & input. Android 14 Beta 2 zmienia ten układ i rozdziela te ustawienia do dwóch osobnych sekcji – Languages oraz Keyboard.
Obsługa fizycznej klawiatury w systemie Android nie jest żadną nowością, ale Android 14 Beta 2 daje nam możliwość przemapowania przycisków CAPS LOCK, CTRL, META oraz ALT. Opcję znajdziemy w sekcji Modifier keys w ustawieniach klawiatury fizycznej. Ta sekcja ustawień istniała do prawda we wcześniejszych kompilacjach testowych Androida 14, choć była do tej pory ukryta.
If you attach a physical keyboard to your Android device running Android 14 Beta 2, you’ll be able to remap the CAPS LOCK, CTRL, META, and ALT keys through the “modifier keys” page in Settings > System > Keyboard > Physical keyboard. This page was hidden in earlier previews. pic.twitter.com/7AVkHqUkx9
— Mishaal Rahman (@MishaalRahman) May 10, 2023
Google po raz kolejny eksperymentuje z At the Glance, czyli widgetem z m. in. datą, pogodą i powiadomieniami. Teraz odstęp pomiędzy datą i pogodą jest większy, Usunięta została grafika przedstawiająca obecną pogodę. Ikony alarmu i trybu Nie przeszkadzać zostały przeniesione obok daty, wcześniej znajdowały się pod pogodą. Taki układ At the Glance widoczny jest w Always On Display oraz na ekranie blokady. Kiedy odblokujemy urządzenie i przejdziemy do ekranu głównego, tamtejsze At the Glance wygląda tak jak wcześniej.
Sekcja ustawień Security and privacy otrzymała nową ikonę. Teraz tarcza posiada coś na wzór litery “S”, wcześniej był to tzw. ptaszek ✅ (checkmark).
Opcje deweloperskie w ustawieniach otrzymały nową pozycję, która pozwala na wybór 3 opcji kontrastu – Standard, Medium lub High. Niestety wygląda na to, że mimo swojej obecności, funkcja jeszcze nie działa.
Android 14 Beta 2 wprowadza unoszące się na ekranie narzędzie ze schowkiem. Pojawia się ono gdy próbujemy gdy mamy na ekranie klawiaturę i próbujemy coś wkleić. Funkcja nie działa jeszcze w pełni poprawnie, ale nie powinno to nikogo dziwić. Beta to beta.
Opcja zmiany wielkości interfejsu i fontu nie jest trudna do odnalezienia w ustawieniach. Jest to coś czego raczej nie zmienia się zbyt często. Większość osób raczej ustawia to raz przy pierwszej konfiguracji nowego urządzenia. Gigant z Mountain View doszedł jednak do wniosku, że jest to opcja, do której skrót warto przenieść do szybkich ustawień. Nie mamy tu co prawda skalowania interfejsu, ale z poziomu podręcznych ustawień możemy zmienić wielkość fontu w całym systemie.
Opcja preferencji, którą zobaczymy po przytrzymaniu widgetu Google Search przenosi nas teraz do sekcji Search your phone w ustawieniach, zamiast do ustawień aplikacji Google.
Wyżej wspomniana sekcja Search your phone otrzymała nowy przełącznik, którego włączenie pozwoli na wyświetlenie wyników wyszukiwania również z pamięci urządzenia.
Extreme battery saver to opcja, która może ratować nasze urządzenie w krytycznych sytuacjach niskiego poziomu baterii. Są jednak aplikacje, których działania w tle nie chcemy blokować, możemy je wybrać w ustawieniach. Do tej pory wybrane aplikacje oznaczaliśmy za pomocą checkboxów ✅, Android 14 Beta 2 zamienia je w plusy i krzyżyki. Plusem możemy oczywiście dodać aplikacje do listy wyjątków, a krzyżykiem je usunąć.
Symboliczny obrazek w sekcji Screen resolution w ustawieniach został nieco zmieniony. Zamiast opisanej rozdzielczości widzimy na obrazku strzałki. Moim zdaniem jest to zmiana na minus, coś to prawie bez znaczenia.
Zmianą uległy symboliczne obrazki sekcji App security, Device unlock oraz Account security w ustawieniach. Oprócz tego przycisk przenoszący nas go głównej strony sekcji Security & privacy został zaktualizowany, aby pasować do stylistyki Material You.
Z kolei sekcja ustawień Flash notifications otrzymała właśnie swój własny symboliczny obrazek.
Sekcja Privacy w ustawieniach otrzymała nową podsekcję Data sharing updates for location, w której dokonamy weryfikacji aplikacji, które w ostatnim czasie zmieniły swoje ustawienia dostępu do lokalizacji i tego w jaki sposób ją wykorzystują.
Mniej lub bardziej znaczących zmian jest jeszcze więcej, ja wymieniłem jedynie te najciekawsze! Na więcej musimy czekać do kolejnego miesiąca, Beta 3 powinna ukazać się w czerwcu.
Kiedy i dla kogo?
Od teraz Android 14 Beta 2 może zostać zainstalowana również na urządzeniach innych producentów, takich jak np. OPPO, OnePlus, vivo, realme, Nothing czy Xiaomi. Testowe buildy nadchodzących wydań sytemu Android najlepiej sprawdzą się na urządzeniach od Google. W przypadku Androida 14 są to poniższe smartfony:
- Google Pixel 4a 5G
- Google Pixel 5
- Google Pixel 5a
- Google Pixel 6
- Google Pixel 6 Pro
- Google Pixel 6a
- Google Pixel 7
- Google Pixel 7 Pro
- Google Pixel 7a
Wsparcie dla smartfonów Google Pixel 4 oraz Google Pixel 4 XL dobiegło końca ponad pół roku temu. Regularne aktualizacje poprawek bezpieczeństwa otrzymuje jeszcze Google Pixela 4a, jednak on już niestety nie załapał się do testów Androida 14.
Google od lutego aktywnie udostępnia nam nowości w postaci Developer Preview 1, później marcowego Developer Preview 2 i kwietniowego wydania Beta 1. Faza Beta nadchodzącego Androida 14 może cechować się większą stabilnością od pierwszych wydań DP (choć ta oczywiście wciąż nie jest idealna). Poważniejsza faza rozwoju skierowana jest już nie tylko dla samych developerów, ale i również dla regularnych użytkowników, którzy mogą pobawić się testowym oprogramowaniem i podzielić się feedbackiem. Kolejnych wydań Beta powinniśmy spodziewać się w każdym następnym miesiącu aż do sierpnia lub września. Gotowego, w pełni funkcjonalnego systemu możemy spodziewać się właśnie na przełomie sierpnia i września, podobnie jak miało to miejsce w ostatnich latach.
Źródło: Android for Developers
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!