KaOS z aktualizacją do wersji 2020.09. Co nowego dodano?

kaos
(fot. Wikipedia)

KaOS to bardzo ciekawy system, bowiem nie bazuje na żadnej innej dystrybucji i wykorzystuje środowisko KDE Plasma. Jak się okazuje, OS doczekał się kolejnej aktualizacji do wersji 2020.09.

KaOS to niezależna dystrybucja Linuxa. Co to oznacza? Otóż w przeciwieństwie do Elementary OS czy Linux Mint, została ona stworzona od podstaw i sama kieruje swoim rozwojem. Tak jak napisałem przed chwilą, jest to dystrybucja Linuxa, a więc wykorzystuję Jądro Linuxa, jednakże twórcy mają aspiracje aby przeskoczyć na inne jądro kryjące się pod nazwą illumos. KaOS to przede wszystkim stabilny i szybki system, który oferuje najnowszą wersję środowiska KDE Plasma. Dzięki wykorzystywaniu menedżera pakietów Pacman użytkownik ma dostęp do ogromnych zasobów oprogramowania.

Warto przeczytać: KDE Plasma 5.20 Beta już jest! Co nowego dodano?

KaOS z aktualizacją do wersji 2020.09

Po dwóch miesiącach od publikacji aktualizacji 2020.07 deweloperzy wydają nową wersję systemu oznaczoną jako 2020.09. Pierwsze nowości zauważymy już w graficznym instalatorze systemu Calamares, w którym to umieszczono kompletnie nowy moduł związany z lokalizacją użytkownika. Ponadto dodano nowe aplikacje systemowe, takie jak Kdiff3 pozwalająca na porównywanie plików i folderów oraz Keysmith służąca do tworzenia jednorazowych haseł potrzebnych do weryfikacji dwuetapowej.

kaos
Instalator Calamares w KaOS (fot. 9to5Linux)

Nowa wersja KaOS to również najnowsze wydanie stabilnej wersji środowiska KDE Plasma 5.19.5, a także aplikacji KDE w odsłonie 20.08.1. Zaktualizowano również frameworki KDE do 5.74.0 oraz Qt do 5.15.1. Nie możemy zapomnieć także o sterowniku graficznym Mesa 20.1.8 i innych modułów, które również zostały zaktualizowane – między innymi GStreamer 1.18.0, X.Org Server 1.20.9 czy LLVM/CLang 10.0.1. Co ciekawe, KaOS 2020.09 bazuje na już niewspieranym jądrze Linuxa 5.7.

KaOS 2020.09 możecie pobrać >>stąd<<.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!