Strona główna Relacje MWC 2019 można podsumować krótko - 5G i składane smartfony

MWC 2019 można podsumować krótko – 5G i składane smartfony

-

Targi MWC 2019 w Barcelonie są już za nami, a nasza redakcja wróciła mniej lub bardziej zadowolona z tego, co tam było. Udało mi się trochę odpocząć, więc czas na podsumowanie!

Za wsparcie w organizacji wyjazdu na MWC 2019 dziękujemy sklepowi x-kom!

Nowe smartfony na MWC 2019

Dzień przed oficjalnym startem targów, jak co roku czekało nas kilka premier nowych urządzeń. W niedzielę prezentacje przygotowały firmy Xiaomi, Huawei, Nokia i LG. Dodatkowo pierwszego dnia targów pojawiły się nowe pozycje od Sony. Ale po kolei…

Tutaj znajdziecie wszystkie nasze wpisy na temat MWC 2019.

Globalna premiera Xiaomi

Pierwsze nowości przygotował idący jak burza przez Europę gigant Xiaomi. Chińczycy nie pokazali nam tak naprawdę żadnych nowości. Targi MWC 2019 natomiast przyniosły międzynarodowy debiut kilku produktów – dwóch telefonów oraz dwóch smart żarówek. Dwa tygodnie po chińskiej premierze pojawił się więc globalny wariant Xiaomi Mi 9, a obok niego zobaczyliśmy dostępny już od dawna Xiaomi Mi Mix 3 w wersji obsługującej sieć 5G.

Xiaomi na MWC 2019 – Mi MIX 3 5G, Mi 9 oraz żarówki!

Huawei zmiótł Samsunga ze sceny składanych telefonów

Drugą niedzielną atrakcją, która sprawiła, że targi MWC 2019 nabrały barw, była premiera Huawei. Zaczęła się ona spokojnie, od prezentacji nowych oraz odświeżonych laptopów z serii MateBook.

Następnie przedstawiciele firmy zaserwowali mediom bombę w postaci składanego telefonu, który nie tylko prezentuje się fenomenalnie, ale także jest horrendalnie drogi – kosztuje prawie 10 tys. złotych (2300 €). Jednocześnie prezentacja pokazywała znaczną wyższość Mate X nad składanym smartfonem Samsunga, który będąc tańszym o 300€, jest urządzeniem… gorszym.

Nokia stawia na średnią półkę

Kolejna prezentacja przygotowana została przez Nokię. Fiński producent pokazał nam ścisłą współpracę z firmą Google, co owocuje pojawianiem się urządzeń pracujących pod kontrolą czystego systemu Android. Dodatkowo zauważyć można, że przedstawiciele firmy nie zamierzają konkurować z gigantami na rynku flagowców – Nokia celuje raczej w rynek budżetowy oraz średniopółkowy. Jedynym wyjątkiem jest Nokia 9 PureView, która dostała aż 5 aparatów, a której cena i specyfikacja pasują do wysokiej półki. Ten model raczej jest jednak pokazem możliwości producenta, aniżeli próbą zaistnienia wśród innych dużych graczy.

LG wnosi więcej w słabszym modelu

Na koniec dnia LG pokazało dwa nowe urządzenia. Pierwszym jest mniej interesujący telefon – LG V50 ThinQ 5G – który dla Polaków nie wniesie za wiele, z racji tego, że sieć 5G w naszym kraju jest jeszcze dość odległa. Sam telefon oczywiście cechuje się najmocniejszymi podzespołami, jakie dostępne są aktualnie na rynku i wyposażony jest w trzy aparaty, które w demonstracyjnym modelu radziły sobie średnio w nocnych warunkach oświetleniowych. Zobaczymy jak będzie w praktyce za jakiś czas…

lg v50 thinq 5G
LG V50 ThinQ 5G

Ciekawszy zdecydowanie jest model, który powinien zawitać do naszego kraju w ciągu najbliższych miesięcy – LG G8 ThinQ. Urządzenie to robi wrażenie przede wszystkim kamerą 3D, która pozwala sterować telefonem przy pomocy gestów, a także odblokowywać ekran poprzez skanowanie układu naczyń krwionośnych w naszej dłoni. Wielka szkoda, że Koreańczycy tak bardzo opóźniają wprowadzenie telefonów do naszego kraju po ich premierze – niewykluczone, że nikt nie będzie już o nich pamiętał, gdy w końcu trafią na sklepowe półki.

lg g8 thinq
LG G8 ThinQ

Sony z proporcjami 21:9

W poniedziałkowy ranek Sony postanowiło zaprezentować swoje trzy nowe smartfony. Xperia 1, Xperia 10 oraz Xperia 10 Plus to nowe podejście do smartfonów według japońskiego giganta. Urządzenia są dość wąskie, za to bardzo długie, co wpływa na proporcje wyświetlacza, które teraz wynoszą 21:9, a które mają być idealne jeśli chodzi o konsumowanie treści – zarówno pisanych, jak i wideo. Ostatnie dwa modele w Polsce dostępne są do kupienia już teraz, a pierwszy – flagowy – pojawić ma się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. I tutaj także ciekawa sytuacja, gdyż o ile Sony Xperia 10 i Xperia 10 Plus dostępne były „do pomacania” na targach, o tyle Xperia 1 chyba jeszcze nie jest ukończona, bo nikt dotknąć jej nie mógł…

Sony prezentuje pierwsze smartfony z ekranem 21:9 – Xperia 1, Xperia 10 oraz Xperia 10 Plus

Składane ekrany, składane… wszystko

Tak, składaki to ewidentny trend na nadchodzące lata. O ile jeszcze w zeszłym roku raczej się o tym nie mówiło (albo mówiły o tym nikomu nie znane firmy), o tyle teraz każdy chce mieć coś „flex” lub „fold”. Producenci ekranów prześcigają się już w prezentowaniu możliwości ich rozwiązań w tej kwestii. Jedni pokazują same wyświetlacze, które się zginają lub nawet powiewają na wietrze razem z ubraniem, a inni przygotowali własne atrapy smartfonów, by wizualizować możliwości.

Ciekawie natomiast podeszła do tematu nubia, która zamiast całkowicie składanego telefonu, przygotowała dla nas zegarek i smartfon w jednym. Urządzenie o nazwie nubia alpha zaprezentowane zostało we wtorek i muszę przyznać, że o ile sama koncepcja jest ciekawa, o tyle wykonanie i cena jeszcze pozostawiają sporo do życzenia. Jedno jest pewne – przyszłość znana z filmów powoli nadchodzi…

Wszechobecny biznes i technologie 5G

5G to hasło, które przyświecało większości wystawców, niezależnie od tego, czy przyjechali pokazywać elektronikę konsumencką, czy w ofercie mają rozwiązania dla biznesu. I o ile o infrastrukturze pod nowe sieci mówi się już od kilku lat, o tyle teraz na targach praktycznie każdy przyjechał z gotowym rozwiązaniem, dopasowanym do pewnej grupy odbiorców – czy to operatorzy GSM, czy twórcy smartfonów, czy też sami konsumenci.

5g

Tym co jednak zrobiło na mnie największe wrażenie jest poziom zaawansowania Huawei w tej kwestii. Chińczycy są już całkowicie gotowi do wdrażania 5G w dowolnym miejscu. Najciekawsze jednak jest to, że nie potrzebują do tego żadnego partnera – wszystkie elementy infrastruktury są ich własnego wykonania, z ich technologią oraz (sic!) ich podzespołami. Nie ma znaczenia, czy są to elementy serwerowni, nadajniki, odbiorniki, czy też płyty główne do autonomicznych samochodów, mających komunikować się poprzez sieci nowego typu – oni już wszystko mają i zrobili to samemu. Trochę to przerażające, ale nie zdziwiłbym się (i może kiedyś wspomni ktoś moje słowa), że Huawei za kilka lat będzie produkował już wszystko…

huawei logoRelacja wideo z targów MWC 2019

Jaka nowość z targów MWC 2019 najbardziej przypadła Wam do gustu?
Na jaką technologię wprowadzaną do obiegu czekacie najbardziej?

Za wsparcie w organizacji wyjazdu na MWC 2019 dziękujemy sklepowi x-kom!

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej