Polski SparkyLinux doczekał się aktualizacji do wersji 2021.09

sparkylinux-kde-plasma

Również i w Polsce produkcja systemów trwa w najlepsze, a takim flagowym rozwiązaniem – przynajmniej do użytku domowego – jest prawdopodobnie SparkyLinux. Jego wersja semi-rolling właśnie doczekała się aktualizacji do wersji 2021.09. Co nowego dodano?

SparkyLinux to system bazujący na Debianie – podobnie jak Ubuntu. Projekt zrodził się jeszcze w 2011 jako ue17r, jednak to dopiero rok później nabrał kształtów, które dają nam dzisiejszy produkt. System charakteryzuje się bardzo dobrą stabilnością, ciekawym doborem pakietów i szybkim działaniem. Do wyboru mamy również kilka środowisk graficznych. SparkyLinux jest ceniony na całym Świecie i nie ma się czemu dziwić – to po prostu kawał dobrego OS-a!

SparkyLinux zaktualizowany do 2021.09

2021.09 jest ważnym wydaniem Sparkiego, bowiem przenosi repozytoria Debian Testing bliżej Debiana 12 “Bookworm”. W kontekście polskiego systemu, zmiany te dążą do wydania w przyszłości SparkyLinux w wersji 7.0 “Orion Belt”, który to właśnie będzie bazować na wspomnianym Debianie 12.

Wydanie 2021.09 to również instalator systemu Calamares w wersji 3.2.43, a także nowe tło bootloadera i innych elementów. Dodano nową aplikację o nazwe ifm, która jest menedżerem plików dla systemów uniksowych i została napisana w Pythonie.

sparkylinux-logo
sparkylinux-logo

Jeśli korzystasz z niestabilnych repozytoriów, to do wyboru dostajesz dwa naprawdę nowiutkie jądra. Jest to Linux 5.14.6 oraz Linux 5.15 RC (Release Candidate). W wersji stabilnej natomiast mamy Kernel 5.10.46 LTS.

System już jest dostępny w wersji 2021.09. Zaktualizowane obrazy .iso, powinieneś już znaleźć na stronie projektu i to w różnych wydaniach dających przeróżne środowiska graficzne. Jeśli natomiast masz już zainstalowany ten system, to wystarczy wykonać aktualizację systemu.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!