GNOME może dostać nowy widok szybkich ustawień. Jak się Wam podoba?

gnome
Wygląd panelu szybkich ustawień w GNOME 41

GNOME to naprawdę nowoczesne środowisko idące w stronę minimalizmu i wygodnego wyświetlania informacji. Jak się okazuje, możliwe, że znacznie zostanie zmodyfikowany panel Szybkich ustawień wyświetlany w górnym, prawym rogu. Jak ma wyglądać?

GNOME może dostać nowe Szybkie ustawienia

GNOME z pewnością zamierza zaoferować nam nowoczesne rozwiązania w wygodnej formie, a minimalizm gra tu kluczową rolę. Jednym z elementów systemu, który przez ostatni czas dostał niewiele zmian, jest panel szybkich ustawień (pozwala chociażby na połączenie z siecią czy uruchomienie Bluetooth), który wyświetla się po kliknięciu w górny prawy róg. Co prawda, kilka wersji GNOME wstecz został nieco przeorganizowany, ale w swoim zamyśle nadal jest taki sam.

Jak się okazuje, może on zostać znacznie zmodyfikowany. Co ciekawe, udostępnione mockupy pokazują nawiązanie do podobnego panelu w Windowsie 11. Ten natomiast powstał na bazie rozwiązania z… Chrome OS. Dla przypomnienia, tak to wygląda w Windowsie:

Windows 11
Szybkie ustawienia w Windowsie 11

Szkice zdradzają, że panel nie będzie taki długi jak teraz, ale za to zauważalnie szerszy. Ponadto elementy będą większe i zostaną ułożone obok siebie, a nie w linii, jedno pod drugim.

gnome
(fot. Allan Day)

Nadal będzie dostęp do tych samych ustawień, czyli połączenie z siecią, Bluetooth czy zmiana trybu baterii. Warto jednak dodać, że taka zmiana może zepsuć wszystkie wtyczki, które dodają swoje encje w tym panelu – chociażby GSConnect, Bluetooth Quick Connect czy Sound Input & Output Device Chooser.

gnome

Nadal jednak są to szkice, a nie faktyczny produkt, który jest już programowany. Póki co, jest to tylko projekt, a faktyczny panel będzie mógł wyglądać inaczej, ale zapewne będzie podobny do tego, co już zaprojektowano.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!