Polski OS SparkyLinux 2022.03 już jest. Co takiego wnosi?

sparkylinux-logo
sparkylinux-logo

SparkyLinux nie należy do grupy najpopularniejszych systemów operacyjnych, ale w swoich kręgach cieszy się naprawdę dobrą opinią. Bazuje on na Debianie i właśnie został wydany w nowej wersji 2022.03.

SparkyLinux to system operacyjny typu Linux bazujący na innej dystrybucji – Debianie. Zresztą czymś bardzo podobnym jest właśnie Ubuntu. OS cechuje się naprawdę dobrą stabilnością działania, szybkością i wygodą. Do tego jest on często aktualizowany i wydawany w dwóch różnych wersjach. SparkyLinux cieszy się naprawdę pozytywnymi opiniami. System opracowywany jest w Polsce.

SparkyLinux 2022.03 już jest

Twórcy właśnie wydali system SparkyLinux w wersji 2022.03. Mowa tu o wersji systemu wydawanego w trybie (semi)rolling, która to bazuje na Debianie Testing “Bookworm”. Co więc nowego zobaczymy? Przede wszystkim wszystkie pakiety zostały zaktualizowane do najnowszych wersji dostępnych w dniu 6 marca 2022. Na start otrzymujemy również Linux Kernel 5.16.11 (5.16.12 i 5.17-rc7 są dostępne w niestabilnych repozytoriach dystrybucji).

Co ciekawe, deweloperzy domyślnie dostarczają system z nieco starszym Firefoxem 96.0.3 (dla przypomnienia: kilka dni temu pojawił się Firefox 98). Na szczęście bezpośrednio w repozytoriach znajdziemy pakiety firefox-sparky 98.0 i firefox-esr-sparky 91.7.0esr, które zaktualizują przeglądarkę do nowej wersji. Do tego mamy Thunderbirda 91.6.1 i LibreOffice 7.3.1-RC1. Dodano także dock po lewej stronie pulpitu. Ten nazywa się vala-panel i ma specjalny, oryginalny config. Nie zabrakło innych, mniejszych udoskonaleń.

SparkyLinux 6.2
SparkyLinux 6.2

Nowa wersja SparkyLinux jest już dostępna. Jeśli masz ten system i aktualizujesz go na bieżąco to prawdopodobnie masz już wszystkie nowości. Jeśli nie, to wystarczy, że uruchomić update systemu.

Źródło: SparkyLinux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!