To nie Android. To nie iOS. Gnome Shell wygląda coraz lepiej!

GNOME Shell na OnePlus 6t (fot. Cassidy Blaede)
GNOME Shell na OnePlus 6t (fot. Cassidy Blaede)

Aktualnie na rynku mamy duopol, czyli dominują dwa systemy operacyjne – Android i iOS. Nic nie zapowiada tego, aby to miało się zmienić. Jednak gdzieś, w cieniu tego wszystkiego, rosną sobie alternatywy, a GNOME Shell Mobile wygląda najciekawiej.

GNOME Shell Mobile nabiera kolorów, ale nadal jest ogromne pole do poprawek

Co prawda, w świecie mobilnego Linuksa największą popularność ma Ubuntu Touch, jednak to właśnie GNOME Shell wygląda na system/środowisko, który ma okazję jakkolwiek wybić się. Już jakiś czas temu byliśmy informowani o tym, jak mobilne GNOME się rozwija, jednak jeden z deweloperów linuksowych Cassidy Blaede, znany niegdyś z pracy nad Elementary OS, udostępnił całkiem długi film, w którym to pokazuje jak działa GNOME Shell na OnePlusie 6T.

Systemem tutaj jest PostmarketOS wraz z deweloperską wersją testową środowiska graficznego GNOME Shell. Jest to w zasadzie to samo środowisko co w między innymi Fedorze, ale dostosowane pod potrzeby ekranów smartfonów. Autor nagrania pokazuje jak aktualnie działa mobilny Linux i trzeba przyznać, że jest całkiem dobrze. Klawiatura działa sprawnie, podobnie jak zmiana motywu, gesty czy dotyk. Ogólnie ekrany dotykowe działają zadziwiająco dobrze na Linuksie (a przynajmniej w GNOME z Waylandem).

Najnowsze aplikacje komputerowe wykorzystujące GTK4 często są pisane z myślą o widoku responsywnym oraz obsłudze dotyku, dlatego też wiele z nich pasuje do realiów smartfonów. Niestety, niekiedy pojawią się różne problemy i okno danej aplikacji próbuje “wyskoczyć” poza ekran. Wtedy to zauważamy desktopową naturę tego oprogramowania.

Widać jednak, że system ma się coraz lepiej. Potrzeba jeszcze sporo dopracowania, zwłaszcza w zakresie obsługi okien, dostosowania aplikacji (i ich dokładnego oznaczania czy są mobile-friendly – coś jak oznaczanie gier na Steam Decku) oraz poprawek ogólnej stabilności. Jeśli mobilny Linux będzie w stanie przeskoczyć te problemy, to chętnie sam zacząłbym z tego rozwiązania korzystać, tym bardziej jakbym zakupił nowoczesny, kompatybilny hardware.

A jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o PostmarketOS i mobilnym GNOME Shell, to w sieci znajduje się jego polska prezentacja. Jest to jednak starsza edycja tego oprogramowania (co w kontekście rozwoju na tak wczesnym etapie ma ogromne znaczenie) oraz na starym i niekoniecznie kompatybilnym smartfonie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!