Chrome OS ma się czego bać? Ubuntu Web 20.04.3 wydane!

ubuntu web

Ubuntu Web to specjalna wersja tego systemu, która została zoptymalizowana w takim sposób, aby imitować Chrome OS. Nie jest to jednak kopia tego oprogramowania, a pewnego rodzaju odpowiedź. Co nowego dodano w Ubuntu Web 20.04.3?

Ubuntu Web 20.04.3

Ubuntu Web nie jest oficjalnym produktem Canonical, a pewnego rodzaju Remixem. Stoi za nim ten sam autor, który tworzy Ubuntu Unity, czyli Rudra Saraswat. Ubuntu Web ma być odpowiedzią na Chrome OS, jednak korzysta z innych aplikacji. Przede wszystkim bazą tutaj jest Firefox, a nie Google Chrome. Ponadto mamy wiele aplikacji /e/ oraz maszynę Androida. Ta w nowej odsłonie doczekała się sporej liczbie poprawek.

Jak twierdzi twórca, nowa maszyna Androida /e/ on Waydroid jest alternatywą dla Anboxa i działa naprawdę dobrze. Pozwala ona na uruchamianie aplikacji z Androida z przyspieszeniem sprzętowym. Te jednak nie działa jeśli mamy kartę NVIDIA. Rozwiązanie ma być naprawdę stabilne i faktycznie dawać nam dostęp do ulubionych aplikacji mobilnych – podobnie jak jest to w przypadku Chrome OS.

ubuntu web
(fot. rs2009)

Ponadto Ubuntu 20.04.3 wprowadza pewne poprawki względem poprzednika. Przede wszystkim mowa tu o naprawieniu problemów związanych z błędami podczas uruchamiania systemu na komputerach bez UEFI.

Większe zmiany powinno wnieść Ubuntu Web 22.04. Te prawdopodobnie pojawi się dopiero po wyjściu Ubuntu 22.04 LTS, czyli po kwietniu 2022 roku.

Źródło: Ubuntu Discourse

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!