Ubuntu Touch na smartfonach jeszcze żyje! Już niedługo doczeka się aktualizacji OTA-15

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Po tym jak Canonical porzuciło Unity oraz Ubuntu Touch może wydawać się, że obydwa projekty są już zakończone. Nic bardziej mylnego! Mobilny Linux dalej jest rozwijany dzięki grupie UBPorts i właśnie został zaktualizowany do wersji OTA-15.

UBUNTU TOUCH

Po porzuceniu przez Canonical, dalszym rozwojem Unity8 (a w zasadzie Lomiri) zajmuje się grupa UBports. Unity to bez wątpienia świetne środowisko i bardzo miło je wspominam. Ba! Nadal nie znalazłem innego DE, z którego korzystałoby mi się równie przyjemnie (dlatego tak bardzo cieszy mnie projekt Ubuntu Unity Remix). Dlatego też niezbyt rozumiem dlaczego Canonical porzuciło tak świetny projekt i wróciło do GNOME, na które narzeka wielu użytkowników Linuxa.

Warto przeczytać: Potrzebujesz tani tablet z Linuxem? PineTab może być ciekawym wyborem

Czemu wspominam o Lomiri? No właśnie dawne Unity8 jest środowiskiem graficznym, które występuje w Ubuntu Touch i jest jego wręcz unikatowym elementem. OS ten jest niezwykle nowoczesny i w wielu kategoriach wyprzedza prężnie rozwijane i popularne dzisiaj systemy, czyli Android i iOS. Ubuntu Touch znajdziemy również w tablecie PineTab, o którym pisałem >>tutaj<<.

Ubuntu Touch OTA-15

Nowa aktualizacja to przede wszystkim masa poprawek – chociażby pozbyto się problemów z odtwarzaniem audio na smartfonie Volla Phone, a także naprawiono rozmowy z wykorzystaniem bezprzewodowego zestawu słuchawkowego. Ponadto rozszerzono możliwości dialera i znacznie zmodyfikowano interfejs przeglądarki internetowej Morph, która od teraz obsługuje więcej gestów, w inny sposób wyświetla karty, a także lepiej współpracuje z ciemnym motywem graficznym Suru Dark. No i nie możemy zapomnieć o nowym logo programu.

Chcesz wiedzieć więcej o Ubuntu Touch? Sprawdź ten wpis: Sprawdziliśmy i przetestowaliśmy Ubuntu Touch na OnePlus One!

Poprawek doczekał się sam instalator UBports Installer. Otóż od teraz można instalować Ubuntu Touch na OnePlus 2, f(x)tec Pro1 X, a także na Google Pixel 3a. A kiedy pojawi się nowa aktualizacja? Już niedługo, a dokładnie 16 grudnia!

Chcielibyście korzystać z Ubuntu Touch? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!