Wi-Fi 6 – co to jest i jakie urządzenia są kompatybilne?

wi-fi 6

Wi-Fi 6 to nowa generacja sieci bezprzewodowej WLAN. Co zmienia nowy standard sieci, jakie urządzenia dostępne na rynku są z nim kompatybilne oraz jaki sprzęt pozwala na korzystanie niego? Tego dowiecie się w tym wpisie!

Wi-Fi 6 – co to jest?

Wi-Fi 6 to najnowsza generacja standardu sieci WLAN. Jego oficjalną nazwą, nadaną przez instytut IEEE to 802.11ax, a oznaczenie cyfrą “6”, ma by po prostu uproszczeniem dla nas, użytkowników, przygotowanym przez organizację Wi-Fi Alliance. W końcu kto będzie wiedział, co oznacza sieć 802.11ax? Dodatkowo nasze urządzenia będą wyświetlały także odpowiednie oznaczenie, które pozwoli zorientować się w aktualnym połączeniu.

Wi-Fi 6 - co to jest i jakie urządzenia są kompatybilne?

A jeśli ciekawi Was jakie nazwy nosza poprzednie generacje sieci bezprzewodowej, to wygląda to następująco:

 • Wi-Fi 1 – 802.11b
 • Wi-Fi 2 – 802.11a
 • Wi-Fi 3 – 802.11g
 • Wi-Fi 4 – 802.11n
 • Wi-Fi 5 – 802.11ac
 • Wi-Fi 6 – 802.11ax

Co daje sieć Wi-Fi 6 i jakie są jej możliwości?

Najnowsza generacja sieci bezprzewodowej WLAN to przede wszystkim wyższa przepustowość łącza. Urządzenia obsługujące standard Wi-Fi 6 w teorii mogą przesyłać dane z prędkością nawet 10 Gb/s. Dodatkowo do routerów może podłączyć się jeszcze większa liczby urządzeń jednocześnie (bez większych utrudnień z tego powodu), a karty sieciowe mają znacznie niższe zużycie energii, niż w przypadku starszych wersji (co przełoży się na dłuższą pracę telefonów i laptopów).

Sieć Wi-Fi 6 została opracowany przede wszystkim z myślą o inteligentnych domach przyszłości. Połączenie kilkudziesięciu urządzeń takich jak żarówki, czujniki, kamery, telefony, laptopy lub inne smart gadżety nie powinno obciążyć pojedynczego routera na tyle, by sieć była “przytykana”, a normalna praca lub rozrywka była nadal możliwa.

Dodatkowo Wi-Fi 6 obsługuje połączenia na 8 kanałach MU-MIMO, czyli 2x więcej, niż w przypadku piątej generacji sieci. Pozwala to na transmisję danych na wielu kanałach jednocześnie, zamiast przesyłać pakiety danych jeden po drugim, co znacznie opóźniało działanie całej infrastruktury sieciowej. Dodatkowo Wi-Fi 6 pozwala wykorzystywać kanały o maksymalnej szerokości do 160 MHz (przy jednoczesnej możliwości ich zawężania do 80, 40 lub 20 MHz).

Jakie urządzenia sieciowe do Wi-Fi 6?

W zasadzie z każdym miesiącem na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń sieciowych, które pozwalają na korzystanie z dobrodziejstw Wi-Fi 6 w domu lub biurze. Od niedawna nawet Orange do swojego internetu dorzuca nowy modem Funbox 6, który także wspiera nowy standard sieci bezprzewodowych, a o którym więcej będę mógł powiedzieć za jakiś czas (mam go od tygodnia). Jeśli natomiast nasz operator nie ma w ofercie modemu, który od razu oferuje Wi-Fi 6, to nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę doinwestować.

O ile jeszcze w zeszłym roku routery pozwalające na wykorzystywanie nowego standardu sieci bezprzewodowej były absurdalnie drogie, o tyle teraz najtańsze warianty można dostać już za lekko ponad 200 zł (a jak poszukamy dobrze, to nawet taniej). Wi-Fi 6 obsługują już m.in. routery firm takich jak Xiaomi, Huawei, ASUS, czy popularny TP-Link. Na chwilę obecną miałem możliwość sprawdzić w warunkach “bojowych” działanie rozwiązań Xiaomi, które mogę polecić z czystym sumieniem, ale jestem przekonany, że sprzęt innych producentów także poradzi sobie dobrze.

Różnice w cenie oznaczają, że poszczególne routery mają więcej lub mniej dodatkowych funkcji, typu dedykowana antena do urządzeń smart home lub większe możliwości konfiguracji. Dla niewymagających użytkowników jednak warianty budżetowe powinny spełnić swoje zadanie w 100%.

Jaki sprzęt obsługuje łączność Wi-Fi 6?

Na koniec oczywiście coś, co może ciekawić Was najbardziej. Jakie urządzenia dostępne na rynku wykorzystają możliwości sieci Wi-Fi 6. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy producenci zdecydowali się już na wykorzystanie najnowszych standardów w swoich smartfonach lub laptopach. Poniższa lista oczywiście nie jest pełna, ale zawiera najpopularniejsze na rynku urządzenia mobilne:

Smartfony

Jak widzicie, większość telefonów, które zadebiutowały w drugiej połowie 2020 roku lub później już obsługuje standard Wi-Fi 6. Oczywiście mowa tutaj o tych urządzeniach z wyższej półki – średniaki zapewne dostaną taką możliwość dopiero za jakiś czas.

Laptopy

 • Acer Swift 3, Swift 5, Swift 7, Nitro 5
 • ASUS TUF Gaming, ZenBook 14
 • Dell XPS 13, Inspirion
 • Microsoft Surface Laptop Go, Surface Pro 7, Surface Go 2
 • LG Gram 14, Gram 15, Gram 17
 • Lenovo Yoga c940, ThinkBook 15, Legion 5, IdeaPad Gaming
 • HP Spectre X360, Pavilion Gaming,
 • Apple MacBook Pro M1, MacBook Air M1, Mac mini M1
 • MSI GL

To jest bardzo ciekawe, że ubiegłoroczne laptopy Apple, za wyjątkiem wersji z układem M1 także nie wspierają łączności Wi-Fi 6. Mam jednak nadzieję, że tegoroczny sprzęt już będzie pozbawiony tej wady. W przypadku innych producentów warto natomiast sprawdzać, czy dany laptop obsługuje standard Wi-Fi “ax”.

Macie już Wi-Fi 6 u siebie? Wasz sprzęt obsługuje nowy standard sieci bezprzewodowej?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!