AiryxOS to taki (prawie) MacOS – ale Open Source

airyxos
(fot. airyx)

Niektórzy mogą lubić system MacOS, ale może nie chcą z niego korzystać, bo nie jest on otwartym projektem. Dla takich osób idealny może okazać się AiryxOS, czyli klon systemu Apple oparty o BSD.

AiryxOS – prawie jak MacOS, ale oparty o BSD

W świecie Linuxa mamy wiele dystrybucji i środowisk graficznych, które w jakimś stopniu przypominają Windowsa (chociażby Zorin OS lub Linux Mint) lub MacOS (między innymi Cutefish). Istnieją również otwarte systemy, będące faktycznie podobne do znanych rozwiązań, chociażby ReactOS jest w zasadzie takim Windowsem. AiryxOS ma być realnym klonem systemu Apple.

AiryxOS bazuje na FreeBSD. Już teraz system jest w wersji testowej i oferuje interfejs graficzny podobny do produktu Apple. GUI wygląda nawet OK, jednak bardziej na myśl przychodzi design z pierwszej dekady XXI wieku. Warto też dodać, że OS jest w wersji testowej i jeszcze nie została wydane wersja stabilna.

airyxos

Twórca dodaje, że AiryxOS ma wyróżnić się wsparciem dla aplikacji z MacOS. Tak, ten system miałby faktycznie uruchamiać aplikacje znane z systemu Apple i to (prawdopodobnie) w podobny sposób, jak uruchamiamy aplikacje z Windowsa poprzez Wine. Warto zaznaczyć, że to nie jest pierwszy tego typu projekt oparty o BSD, bowiem czymś podobnym jest HelloSystem, z którym AiryxOS dzieli sporo kodu.

airyxos
(fot. XDA)

AiryxOS v0.3.0 pobierzecie >>stąd<<. Udało mi się ten system uruchomić w maszynie wirtualnej, jednak prawie nic mi nie działało.

Źródło: XDA

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!