UpsideDownCake, czyli Android 14 doczekał się kolejnego wydania Beta! Androida 14 Beta 4 została udostępniona wczoraj (11.07.2023), a wraz z nią kolejna garść zmian i nowości. Do premiery systemu pozostało coraz mniej czasu. Czy jest to ostatnia Beta? Na pewno ostatnia planowana, nigdy jednak nie wiadomo czy nie wyskoczy coś nowego, tak jak np miało to miejsce w przypadku Bety 5 Androida 12, która przesunęła premierę na październik.
Test #Android14 Beta 4 on Pixel, Pixel Tablet, and Pixel Fold! → https://t.co/42gZjafUpq
— Android Developers (@AndroidDev) July 11, 2023
Today's Beta 4 release has everything you need to try Android 14 features, test your apps, and give us feedback. Use the 64-bit Android Emulator or enroll an eligible Pixel.
Co nowego?
Zacznijmy od elementu charakterystycznego dla każdej wersji systemu Android. Android 14 Beta 4 nareszcie otrzymał nowy Easter Egg ukryty w ustawieniach. Kto nie kojarzy o czym mówię, ten niech 3-krotnie tapnie na wersję systemu Android w sekcji About Device. W najnowszej wersji Androida znajdziemy tam logo systemu które przywodzi na myśl skojarzenie z kosmosem. Logo podróżuje w przestrzeni kosmicznej, widać jak poruszamy się względem gwiazd, które widzimy w tle.
Interfejs użytkownika w systemie Android od wersji 12 oparty jest o język designu Material You. System pozwala na dobór kolorów motywu na podstawie palety kolorów pobranej z ustawionej tapety. Ta właśnie paleta kolorów które mamy do wyboru na podstawie ustawionej tapety uległa zmianie… znowu…
Android od wersji 12, kiedy wprowadzono Material You, pozwala na zmianę domyślnych ikon aplikacji na takie, które posują do estetyki i kolorystyki systemu. Nie jest to żadną nowością, ale Beta 4 nieco zwiększa kontrast w kolorach tych ikon. Kontrast został wcześniej zmniejszony w czerwcowej Becie 3.
Nie jest to jednak koniec tematu kontrastów i kolorystyki, bowiem App Drawer w jasnym motywie posiada teraz nieco ciemniejsze tło, dzięki czemu Google Search pozostaje jaśniejsze w kontraście się lepiej wyróżnia. Tło w ciemnym motywie pozostaje takie jak do tej pory, jednak Google Search jest tutaj jaśniejsze, więc i również lepiej się odznacza od tła.
Przy niektórych czynnościach system wymaga od nas weryfikacji w postaci odcisku palca. Wyświetla przy tym specjalny ekran z oznaczonym miejscem czytnika linii papilarnych w ekranie jeżeli taki mamy. Ikona odcisku palca w tym miejscu otrzymała nieco ciemniejsze kolory.
Android 14 Beta 3 z zeszłego miesiąca wprowadziła opcję wyboru podręcznych skrótów na ekranie blokady. Te możemy wybrać z poziomu ustawień, a Beta 4 namieszała trochę w kolejności tych skrótów.
Kiedy chcemy udostępnić jakąś treść (zdjęcie, film, czy inny plik) pojawia się systemowy ekran udostępniania z listą dostępnych sposobów na udostępnienie danej treści np. Nearby Share, Bluetooth, Twitter, Facebook, Messenger itd. Ekran ten uległ małemu przekształceniu. W widoku udostępniania pojawił się podgląd obrazka (jeżeli to jest obraz), na nim pojawił się przycisk edycji, który był wcześniej w innym miejscu, a Nearby Share jest teraz ustawione na równi z pozostałymi opcjami.
Do tej pory wyciszenie urządzenia skutkowało pojawieniem się ikony przekreślonego dzwoneczka na pasku statusu. Android 14 Beta 4 zmienia przekreślony dzwoneczek na przekreślony głośnik. Podobne zmiany zauważymy w ikonach profili głośności nad suwakiem głośności. Tam dzwoneczki również zastąpiono głośnikami.
Podsekcja Speech została przeniesiona z sekcji Keyboard do sekcji Languages w ustawieniach.
W ustawieniach, w sekcji Security & privacy > Device unlock > Screen lock, pojawiła się nowa opcja – Auto-confirm unlock. Chodzi o to, że urządzenie automatycznie odblokuje się po wpisaniu PIN-u, bez potrzeby wciskania przycisku enter, którego wtedy nawet nie będzie. Działa to jednak jedynie w przypadku PIN-u mającego 6 lub więcej znaków. Wówczas kropki wskazujące ilość znaków będą widoczne aby sugerować ile z nich już wpisaliśmy. Te same kropki przestaną być widoczne w momencie kiedy wyłączymy tę opcję i będziemy wymagali zatwierdzenie wpisanego PIN-u przyciskiem enter.
Kiedy i dla kogo?
Udostępniona 11 lipca Beta 4 systemu Android 14 zawiera finalne wewnętrzne i zewnętrzne interfejsy API oraz ostateczne zachowania związane z aplikacjami. Od ponad 2 miesięcy Android 14 w testowych buildach może być instalowany na urządzeniach innych partnerskich producentów. Najlepiej jednak sprawdzą się one na urządzeniach samego Google, który odpowiada za rozwój systemu. Od czasu zeszłomiesięcznej Bety 3, do sprzedaży trafił zaprezentowany wcześniej na Google I/O 2023 Google Pixel Tablet oraz Google Pixel Fold, dzięki czemu lista urządzeń biorących udział w programie Beta od Google, wzrosła. Tak prezentuje się pełna lista urządzeń Google, które mogą wziąć udział w programie Beta dla systemu Android 14:
- Google Pixel 4a 5G
- Google Pixel 5
- Google Pixel 5a
- Google Pixel 6
- Google Pixel 6 Pro
- Google Pixel 6a
- Google Pixel 7
- Google Pixel 7 Pro
- Google Pixel 7a
- Google Pixel Tablet
- Google Pixel Fold
Flagowy Google Pixel 4 oraz Google Pixel 4 XL przestał być wspierany wraz z końcem października 2022 roku. Do sierpnia 2023 aktualizacje otrzymywał będzie jeszcze Google Pixel 4a, choć na samego Androida 14 się już nie załapie, zatem testowe wersje nie są dla niego dostępne.
Do premiery najnowszego Androida 14 coraz bliżej, spodziewamy się jej na przełomie sierpnia i września. Testy nowego systemu trwają od lutego, kiedy otrzymaliśmy Developer Preview 1, marzec przyniósł nam Developer Preview 2, a od kwietnia weszliśmy w fazę Beta. Była Beta 1, w maju Beta 2 z możliwością instalacji na urządzeniach innych niż Google, a miesiąc temu, w czerwcu pojawiła się Beta 3, która wniosła ze sobą fazę Platform Stability. Oprogramowanie jest już na tyle dojrzałe, że w testowaniu nadaje się do codziennego użytkowania zarówno dla deweloperów, jak i regularnych użytkowników. Oczywiście Beta to wciąż Beta, co oznacza, że nie wszystko może działać w 100% idealnie, ale kilka miesięcy rozwoju i faza Platform Stability to dobry znak.
Źródło: Android for Developers
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!