Android 14 Beta 3 już jest!

Android 14 Beta 3

Android 14 ukaże się już za kilka miesięcy, a jego rozwój i testy trwają w najlepsze. Nadszedł czerwiec, na ten miesiąc gigant z Mountain View przygotował garść nowości wraz z wydaniem Android 14 Beta 3. Jest to szczególnie ważne wydanie, bo w tym miesiącu Android 14 wchodzi w fazę Platform Stability.

Tym razem najnowsza Beta 3 wleciała na obecnego w redakcji Pixela 7a, którego recenzję zobaczycie na stronie oraz na naszym kanale YouTube. Sprawdźmy zatem co tym razem przygotowało Google!

Google Pixel 7a – Recenzja

Co nowego?

Ok…. Zanim zlecą się fanboje Apple próbujący wytkać Google, że kopiuje funkcje z iOS’a, zwróćmy uwagę na to, że obie strony kopiują swoje pomysły nawzajem. Zazwyczaj (Bo nie zawsze… usunięcie złącza minijack i zaprzestanie dostarczania ładowarek do zestawu ze smartfonami to coś czego im nie wybaczę) nikt na tym nie cierpi, a użytkownicy zyskują. No dobra, ale o co chodzi tym razem? Pamiętacie możliwość customizacji ekranu blokady, którą Apple wprowadziło rok temu do iOS 16? Podobną drogą poszedł jakiś czas temu Samsung w swojej nakładce OneUI 5, a teraz wprowadza to Google.

Po dłuższym przytrzymaniu ekranu blokady na dole ekranu pojawi się przycisk odsyłający nas do ustawień, w których dostosujemy nasz ekran blokady. Oprócz oczywiście tapety możemy teraz dostosować wygląd zegara. Android 12, wraz z wizualną przebudową systemu i językiem designu Material You wprowadził nowy wygląd i działanie zegara na ekranie blokady. Ten domyślnie wyświetla się na środku ekranu, a jeżeli mamy jakieś powiadomienia, to w lewym, górnym rogu. Teraz wygląd zegara możemy dostosować. Android 14 Beta 3 daje nam 9 opcji do wyboru. Każda z własną animacją przy przejściu z Always On Display do ekranu blokady. Samo AOD względem Bety 2 nieco zmieniło rozmieszczenie elementów, a font górnego tekstu jest nieco większy. Miłym dodatkiem byłoby udostępnione publicznie API do tworzenia własnych wersji zegara dla ekranu głównego Androida, ale tego niestety nie ma, może kiedyś… Material You wprowadzone wraz z Androidem 12 wniosło do systemu kolorystykę, która może bazować na kolorach naszej tapety. Możemy pozostawić zegar ekranu blokady w domyślnej kolorystyce lub zmienić jego kolor niezależnie od reszty systemu.

To jednak nie koniec nowości jakie dosięgnęły ekran blokady. Skróty, które znajdują się w dolnych rogach ekranu możemy teraz dostosować do własnych potrzeb. Może to być aparat, latarka, Google Wallet i wiele innych opcji. Skróty działają po dłuższym przytrzymaniu, pojedyncze dotknięcie przywoła animację, w której ikona się zatrzęsie, a urządzenie zawibruje. To oczywiście zabezpieczenie przed przypadkowym przywołaniem akcji kiedy mamy np. urządzenie w kieszeni.

Do Bety 3 trafił mały detal w postaci animacji ikony baterii na pasku statusu, która ukazuje się gdy podłączymy urządzenie do ładowania.

Android 14 Beta 3 - Nowa animacja ikony baterii przy rozpoczęciu ładowania
Android 14 Beta 3 – Nowa animacja ikony baterii przy rozpoczęciu ładowania

Do Androida 14 trafią nowe animacje gestu cofania, ale to wiemy już z wydania Developer Preview 1 i Developer Preview 2. Gesty same w sobie są dla wielu użytkowników wygodniejszym i bardziej intuicyjnym sposobem nawigacji po systemie niż klasyczne przyciski. Są jednak osoby – w szczególności osoby starsze – które z gestami nie mogą sobie poradzić. Nic dziwnego, pierwsza styczność z nimi może być nieco dezorientująca i skomplikowana, po czym część osób z nich rezygnuje. Teraz w sekcji Display > Navigation znajduje się przycisk, który otwiera samouczek do nauki obsługi gestów.

Język designu Material You poddawany zostaje ciągłemu rozwojowi, przykładem tego jest odświeżony wygląd przełączników w systemie. Dopieszczone zostały kolory motywu w całym systemie, a ikony poddane motywowi Material You korzystają teraz z nieco jaśniejszych kolorów.

Kiedy ściągniemy na dół belkę z powiadomieniami czy też dalej przejdziemy do szybkich ustawień, możemy zauważyć obecność zegara na obu tych ekranach. Aż dziwne, że dopiero teraz, ale tapnięcie na zegar przeniesie nas do aplikacji zegara. Taki zabieg możemy spotkać w nakładkach graficznych różnych producentów np. w OxygenOS od OnePlusa.

Po wykonaniu zrzutu ekranu, na ekranie pojawiają się opcję udostępnienia czy edycji screenshota. Przyciski tych opcji mają teraz nieco bardziej zaokrąglone rogi.

Kiedy i dla kogo?

Android 14 Beta 3 dostępna jest od 7 czerwca. Wydana w zeszłym miesiącu Beta 2 dała możliwość instalacji na urządzeniach innych, partnerskich producentów. Testowe kompilacje nachodzącego Androida 14 najlepiej jednak sprawdzą się na urządzeniach od Google. Dla systemu Android 14 będą to te smartfony:

Oficjalne wsparcie flagowców Google z 2019 roku dobiegło końca w październiku 2022 roku. Średniopółkowy Google Pixel 4a jeszcze do sierpnia 2023 będzie otrzymywał regularne aktualizacje poprawek bezpieczeństwa. Po tym czasie jego oficjalne wsparcie będzie zakończone, dlatego to urządzenie na testy nadchodzącego Androida 14 się już nie załapało.

Android 14 Development Release Timeline - June 2023
Oś czasu rozwojowych wydań systemu Android 14

Gigant z Mountain View regularnie od lutego udostępnia nam kolejne porcje zmian i nowości w postaci Developer Preview 1, marcowego Developer Preview 2,kwietniowego wydania Beta 1 i majowej Bety 2. Obecnie wydana Beta 3 weszła w fazę Platform Stability, co oznacza, że rozwój API dla deweloperów został zakończony i jest to już ich finalna wersja, która trafi do stabilnego wydania systemu. Beta jest poważniejszą faza rozwoju, którą Google kieruje już nie tylko dla developerów, ale i również dla regularnych użytkowników, którzy mogą na własną rękę przetestować najnowsze oprogramowanie i podzielić się feedbackiem. Kolejnego wydania Beta spodziewamy się w przyszłym miesiącu, choć ciężko powiedzieć ile dokładnie ich jeszcze będzie do czasu premiery systemu. A gotowego, w pełni stabilnego i funkcjonalnego systemu możemy spodziewać się na przełomie sierpnia i września, podobnie jak miało to miejsce w ostatnich latach.

Źródło: Android for Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!