Android 14 znany również pod nazwą kodową UpsideDownCake, otrzymał nieplanowane wydanie Beta 5. Android 14 Beta 5 pojawiła się już blisko tydzień temu (10.08.2023) i najprawdopodobniej jest ono wydaniem Release Candidate. Oznaczałoby to wówczas, że to właśnie ta konkretna wersja zostałaby ostatecznie wydana jako stabilny, premierowy Android 14. Zmian mamy tu bardzo niewiele i są one dość małe. Google głównie skupiło się tu na doszlifowaniu stabilności, zużyciu energii itp. I jest to jak najbardziej zrozumiałe, bo im bliżej premiery tym mniejsze ryzyko pojawiania się nowych problemów przy kolejnych zmianach.
Android 14 Beta 5 is here! → https://t.co/nt4jdGk7dM
— Android Developers (@AndroidDev) August 10, 2023
It's time to finish compatibility testing and publish any necessary updates to ensure a smooth app experience ahead of the final release of Android 14. ⭐
Co nowego?
Jak już wspominałem, zmian jest bardzo niewiele i są one malutkie. Jak widać poniżej, szacowany czas do rozładowania baterii został porzucony na rzecz standardowego wyświetlania stanu naładowania baterii w %. Napis Emergency calls only wyświetla się gdy urządzenie nie ma w sobie karty SIM, kiedy ją mamy, pojawia się tam nazwa naszego operatora komórkowego. Zauważono, że ten napis przestał śledzić motyw kolorystyczny systemu i zamiast tego pozostaje biały.
Suwak głośności został wydłużony, co pozwoli nam na dostosowani poziomu głośności z większą precyzją.
Planowanie włączenia trybu ciemnego było do tej pory możliwe na podstawie trybu Bedtime, jednak opcja została usunięta w wydaniu Beta 5.
Android 14 Beta 5 wprowadza opcje sterowania urządzeniami domowymi za pośrednictwem Google Home z poziomu wygaszacza ekranu.
Dostosowując sposób w jaki nasz ekran wyświetla kolory, nie wiedzieć czemu zniknęła opcja Boosted, czyli tzw. Wzmocnione.
I… to by było na tyle. Teraz tylko czekać na premierę!
Kiedy i dla kogo?
Blisko tydzień temu, bo 10 sierpnia, gigant z Mountain View udostępnił kolejne testowe wydanie nowej wersji systemu. Beta 5 systemu Android 14 przepełniona nowościami nie jest, gdyż jest to już praktycznie sama końcówka procesu rozwojowo-testowego nowego systemu. Google skupia się tu na doszlifowywaniu działania wszystkich zmian i nowości, zamiast wprowadzać kolejne tuż przed premierą. Od ponad 3 miesięcy Android 14 w testowych kompilacjach może być instalowany na urządzeniach innych partnerskich producentów. Testy najlepiej jednak sprawdzą się one na urządzeniach samego Google, który odpowiada za rozwój systemu. Pełna lista urządzeń Google, które mogą wziąć udział w programie Beta dla systemu Android 14 prezentuje się następująco:
- Google Pixel 4a 5G
- Google Pixel 5
- Google Pixel 5a
- Google Pixel 6
- Google Pixel 6 Pro
- Google Pixel 6a
- Google Pixel 7
- Google Pixel 7 Pro
- Google Pixel 7a
- Google Pixel Tablet
- Google Pixel Fold
Flagowce od Google z roku 2019, czyli Google Pixel 4 oraz Google Pixel 4 XL przestały być wspierane wraz z końcem października 2022 roku. Do sierpnia 2023 aktualizacje otrzymuje jeszcze Google Pixel 4a, choć na samego Androida 14 się już nie załapie, zatem testowe wersje nie są dla niego dostępne.
Premiera Androida 14 już za rogiem, może ona wypaść w pierwszej połowie września, bądź może i nawet jeszcze nieco później w sierpniu. Albo…. premiera może zostać przesunięta, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Androida 12. Przygoda z rozwojem nowego systemu trwa od lutego bieżącego roku, kiedy na światło dzienne wyszedł Developer Preview 1, w marcu pojawił się Developer Preview 2, a od kwietnia weszliśmy w fazę Beta. Była to wtedy Beta 1, później w maju Beta 2 z możliwością instalacji na urządzeniach innych niż Google. W czerwcu dostaliśmy Betę 3, która wprowadziła system w fazę Platform Stability, a w zeszłym miesiącu, czyli w lipcu wyszła ostatnia planowana Beta 4. Stabilność oprogramowania jest już na wysokim poziomie, a Beta 5 to prawdopodobny Release Candidate, więc bardzo możliwe, że to właśnie ta wersja systemu będzie tą, która trafi do wszystkich wspieranych Google Pixeli jako stabilny, premierowy Android 14.
Źródło: Android for Developers
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!