Decyzją Donalda Trumpa amerykańskie firmy musiały zaprzestać współpracy z Huawei. Zakaz ten dotknął także ARM z powodu licznych patentów, które zgłoszone były na terenie USA. Teraz głos w sprawie zabrał jeden z założycieli brytyjskiego przedsiębiorstwa.
Problematyczna decyzja Donalda Trumpa
Zakaz wydany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych może być wyjątkowo bolesny dla wielu firm. Huawei cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Tym samym produkuje wręcz ogrom urządzeń korzystając z rozwiązań czy technologii innych firm. Tym samym zakończenie współpracy chińskiego giganta z innymi producentami oznacza dla tej drugiej strony gigantyczne wręcz straty.
Hermann Hauser, współzałożyciel ARM, w wywiadzie dla The Daily Mail przyznał, że jego firma nie może już więcej oferować swoich układów scalonych zarówno dla smartfonów jak i serwerów Huawei tylko dlatego, że posiada patenty, które zarejestrowane są w Stanach Zjednoczonych. Co więcej zdecydowana większość patentów powstała w Europie, ale ARM zmuszone jest i tak do przestrzegania amerykańskiego prawa, a w tym i do postępowania zgodnie z decyzją Donalda Trumpa.
Zobacz także: Linux może być popularnym systemem na laptopy z procesorami ARM
Oczywiście Stany Zjednoczone nadal nie przedstawiły wiarygodnych dowodów potwierdzających zarzuty stawiane firmie Huawei. Tym samym Harmann Hauser uważa, że wiele firm może zacząć obawiać się podobnego scenariusza. Producenci mogą przestać korzystać z technologii pochodzącej z USA tylko po to, aby w przyszłości nie znaleźć się na miejscu giganta z Państwa Środka. Jeśli Ameryka jest w stanie całkowicie zablokować współpracę z chińską firmą to w przyszłości nagle może przedstawić zarzuty komuś zupełnie innemu i także zakończyć współpracę z tym producentem. Jednocześnie zastosowanie się przez ARM do decyzji Donalda Trumpa przyniesie firmie spore straty, ponieważ Huawei był jednym z większych klientów. Niemniej jednak nadal istnieje szansa, że rząd Stanów Zjednoczonych dojdzie do porozumienia z chińskim gigantem i wtedy sytuacja wróci do normy.
Sprawdź pozostałe teksty na temat walki Huawei i USA
- skROOT z Huawei: Chińczycy idą do amerykańskiego sądu, beta Android Q wróciła na Mate 20 Pro, a Huawei wrócił do stowarzyszeń opracowujących technologie
- Huawei Ark OS może być globalną alternatywą dla Androida i Windowsa
- skROOT z Huawei: Panasonic i TSMC nie porzucają współpracy, wydalenie z WiFi Alliance i SD Association oraz negocjacje USA z Chinami
- Czy warto kupować teraz telefon Huawei? A jak już mam chiński telefon, czy lepiej go sprzedać?
- Huawei prowadzi rozmowy z Aptoide, by znaleźć zastępstwo dla Sklepu Play
- Pracownicy ARM dostali informację o zaprzestaniu współpracy z Huawei!
- Kolejne efekty amerykańskich działań wobec Huawei: Matebook X Pro znika ze sklepu Microsoftu
- Huawei jest gotowy na odejście od Google. System HongMeng OS będzie wspierać aplikacje z Androida
- Huawei Mate 20 Pro usunięty z listy urządzeń w programie Android Q Beta
- Stany Zjednoczone dają firmie Huawei 90 dni na porozumienie się z rządem
- Huawei nie taki zły jak go malują Amerykanie?
- Nie tylko Google ma zawiesić współpracę z Huawei, ale także Intel czy Qualcomm!
- Reuters informuje, że Google zawiesza współpracę z Huawei! [AKTUALIZACJA]
Co myślicie o słowach współzałożyciela ARM? Zapraszamy do dyskusji!
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!