ARM może boleśnie odczuć blokady nałożone na Huawei

Kirin 985

Decyzją Donalda Trumpa amerykańskie firmy musiały zaprzestać współpracy z Huawei. Zakaz ten dotknął także ARM z powodu licznych patentów, które zgłoszone były na terenie USA. Teraz głos w sprawie zabrał jeden z założycieli brytyjskiego przedsiębiorstwa. 

Problematyczna decyzja Donalda Trumpa

Zakaz wydany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych może być wyjątkowo bolesny dla wielu firm. Huawei cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Tym samym produkuje wręcz ogrom urządzeń korzystając z rozwiązań czy technologii innych firm. Tym samym zakończenie współpracy chińskiego giganta z innymi producentami oznacza dla tej drugiej strony gigantyczne wręcz straty.

arm logo

Hermann Hauser, współzałożyciel ARM, w wywiadzie dla The Daily Mail przyznał, że jego firma nie może już więcej oferować swoich układów scalonych zarówno dla smartfonów jak i serwerów Huawei tylko dlatego, że posiada patenty, które zarejestrowane są w Stanach Zjednoczonych. Co więcej zdecydowana większość patentów powstała w Europie, ale ARM zmuszone jest i tak do przestrzegania amerykańskiego prawa, a w tym i do postępowania zgodnie z decyzją Donalda Trumpa.

Zobacz także: Linux może być popularnym systemem na laptopy z procesorami ARM

Oczywiście Stany Zjednoczone nadal nie przedstawiły wiarygodnych dowodów potwierdzających zarzuty stawiane firmie Huawei. Tym samym Harmann Hauser uważa, że wiele firm może zacząć obawiać się podobnego scenariusza. Producenci mogą przestać korzystać z technologii pochodzącej z USA tylko po to, aby w przyszłości nie znaleźć się na miejscu giganta z Państwa Środka. Jeśli Ameryka jest w stanie całkowicie zablokować współpracę z chińską firmą to w przyszłości nagle może przedstawić zarzuty komuś zupełnie innemu i także zakończyć współpracę z tym producentem. Jednocześnie zastosowanie się przez ARM do decyzji Donalda Trumpa przyniesie firmie spore straty, ponieważ Huawei był jednym z większych klientów. Niemniej jednak nadal istnieje szansa, że rząd Stanów Zjednoczonych dojdzie do porozumienia z chińskim gigantem i wtedy sytuacja wróci do normy.

Sprawdź pozostałe teksty na temat walki Huawei i USA

Co myślicie o słowach współzałożyciela ARM? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!