WWDC 2023 – Apple Vision Pro

Apple WWDC 2023 - Apple Vision Pro

Coroczna konferencja dla deweloperów jest wydarzeniem, podczas którego Apple dzieli się z nami masą nowości. Wczorajsze (05.06.2023) WWDC 2023 było pełne nowych funkcji, które trafią do kolejnych wydań systemów operacyjnych ekosystemu giganta z Cupertino. Nie zabrakło też nowych urządzeń takich jak 15″ MacBook Air czy nowe stacjonarne Maci. Kiedy mogło się wydawać, że konferencja powoli zmierza ku końcowi, CEO Apple – Tim Cook zapowiedział “One more thing…”.

WWDC 2023

Tak zaprezentowano Apple Vision Pro – pierwsze gogle MR (Mixed Reality) od kalifornijskiego giganta. Apple chce tym produktem wejść na nowy poziom rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Brzmi dość rewolucyjnie, ale czy takie będzie?

Design

Front pokryty został polerowanym szkłem, pod którym skrywa się bogaty zestaw sensorów i kamer. Obudowa otoczona jest aluminiową ramą, a wokół głowy użytkownika znajdą się miękkie elementy tekstylne, aby noszenie Apple Vision Pro było komfortowe nawet po dłuższym czasie. Budowa całego urządzenia jest modularna aby ułatwić dostosowanie opaski do wielkości głowy. Sama opaska zapinana jest prostym i bezpiecznym mechanizmem.

Gogle wyposażone są w fizyczny przycisk, który może posłużyć do robienia zdjęć i filmów. Mamy również koronkę, niczym z Apple Watcha. Urządzenie posiada cichy system chłodzenia powietrzem. Z gogli Apple Vision Pro można skorzystać po podłączeniu do gniazdka lub zewnętrznego, kieszonkowego akumulatora, który zapewni do 2 godzin działania urządzenia.

Dla osób z różnego rodzaju wadami wzroku dostępne są dedykowane wkłady optyczne przygotowane przez firmę Zeiss. Apple podaje, że nie mają one wpływu na jakość obrazu, ani na dokładność w śledzeniu wzroku.

Technologia

Po założeniu gogli, nasz wzrok skierowany będzie na dwa ekrany Micro OLED, którego pixele mają szerokość 7,5 μm, Apple wspomina, można zmieścić 64 takich pixeli na powierzchni jednego pixela ekranu iPhone’a. Łącznie mamy tu 23 Mpix, co daje więcej niż jeden ekran 4K na każde oko. Ekran widzimy przez 3-elementową soczewkę, która zapewnia świetną ostrość i wyrazistość obrazu, dzięki czemu wyświetlany tekst ma być zawsze ostry i wyraźny pod każdym kątem. Dźwięk dostarczany jest przez zintegrowane moduły audio z podwójnymi sterownikami. Takie moduły pozwalają tworzyć efekt Ambient Spatial Audio, a także dostosować dźwięk do naszego otoczenia poprzez wykorzystanie techniki zwanej Audio Ray Tracing.

Podczas konferencji wymieniono, że Apple Vision Pro posiada:

  • 2 główne kamery
  • 2 dolne kamery
  • 2 diody podczerwieni
  • 2 boczne kamery
  • 2 kamery do pomiaru głębi
  • 1 skaner LiDAR
  • 2 kamery widzące podczerwień oraz oświetlacze LED do śledzenia wzroku

Całość przetwarzana jest przez podwójny układ składający się z chipu M2 oraz nowego chipu R1. Zaprezentowany na konferencji chip R1 to układ specjalizujący się w przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym. Chip R1 zbiera i przetwarza dane z 12 kamer, 5 sensorów i 6 mikrofonów, po czym obraz końcowy dociera do ekranów w ciągu 12 milisekund.

Użytkownik ma ekran i kamery, a co z drugiej strony? Zakrzywiony ekran OLED, który wyświetla oczy użytkownika. Szkło wygląda jak jakby nic poza nim nie dzieliło użytkownika od świata zewnętrznego, wygląda jak jeden, przezroczysty szklany panel, przez który widać oczy użytkownika mimo, że tak nie jest. Takie rozwiązanie pomaga w nawiązaniu kontaktu z rzeczywistymi osobami. System operacyjny visionOS sam potrafi zidentyfikować osobę w pobliżu, wtedy przedni ekran OLED wyświetla oczy użytkownika, a treści wyświetlane w goglach częściowo rozmywają się aby uwidocznić obecność osoby przed użytkownikiem. Apple nazwało to rozwiązanie EyeSight.

Dotychczasowe urządzenia Apple wykorzystywały technologie Touch ID lub Face ID, Apple Vision Pro wprowadzają do ekosystemu giganta z Cupertino nową opcję zabezpieczeń biometrycznych – Optic ID. Jak można się domyślić po nazwie, chodzi to oczywiście o skanowanie tęczówki, która podobnie jak odcisk palca różni się u każdego człowieka i stanowi naszą biologiczną wizytówkę, nie do podrobienia. Zarówno skan tęczówki, jak i dane dotyczące śledzenia wzroku przetwarzane i przetrzymywane są lokalnie na urządzeniu.

Apple WWDC 2023 - Apple Vision Pro - Tech 9 - Optic ID
Apple WWDC 2023 – Apple Vision Pro – Tech 9 – Optic ID (Źródło: YouTube – Apple)

visionOS

Sprzęt takiego typu wymaga specjalnego oprogramowania, tak powstał visionOS, który stworzono w oparciu o wiedzę i doświadczenie przy projektowaniu i rozwijaniu systemów takich jak macOS, iOS czy iPadOS. System jest w stanie identyfikować i wyświetla treści w rzeczywistej przestrzeni, co umożliwia nam korzystanie z dowolnych aplikacji gdzie się chce i w jakim rozmiarze się chce. Okna aplikacji widoczne są tylko dla użytkownika, a ten może rozszerzyć okno aplikacji do dowolnego rozmiaru i umieścić w wybranym przez siebie miejscu w przestrzeni.

Wszystkie elementy interfejsu w systemie visionOS stworzono tak jego obecność była faktycznie odczuwalna w przestrzeni. Mają one swój rozmiar, reagują na światło i rzucają własny cień. Sterujemy przede wszystkim wzrokiem, rękoma i głosem, bez potrzeby dodatkowych akcesoriów. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie by wykorzystać fizyczną klawiaturę, mysz, czy kontroler do gier. Apple Vision Pro pozwala na przeniesienie do siebie ekranu komputera Mac, wystarczy spojrzeć ekran Maca, a ten pojawia się w rozszerzonej rzeczywistości.

Apple na swojej konferencji WWDC 2023 zwróciło uwagę na grupowe połączenia FaceTime, w których kafelki uczestnikami rozmowy mogą zostać rozłożone w przestrzeni. Głos każdej osoby z połączenia pochodzi z miejsca, w którym jej kafelek został usytuowany. Takie połączenia pozwalają na udostępnianie i wspólne korzystanie z aplikacji w rozszerzonej rzeczywistości. Zarówno podczas oglądania zdjęć, jak i filmów można przyciemnić rzeczywiste otoczenie bądź włączyć sztuczne otoczenie tak aby poczuć się jak przed wielkim ekranem w sali kinowej.

Apple WWDC 2023 - Apple Vision Pro - visionOS 8
Apple WWDC 2023 – Apple Vision Pro – visionOS 8 (Źródło: YouTube – Apple)

Podsumowanie

Apple Vision Pro dostępne będą na początku 2024 roku w cenie $3499, co przy obecnym kursie daje około 14,7 tysięcy złotych. Ale czy ma to jakieś znaczenie dla Polski? Niezbyt, bo produkt będzie początkowo dostępny w sprzedaży jedynie w Stanach Zjednoczonych. Dopiero w późniejszym czasie w 2024 roku dostępność ma się rozszerzyć o kolejne kraje, ale szczerze mówiąc to nie spodziewałbym się Polski. Nie szybko, o ile w ogóle.

Apple WWDC 2023 - Apple Vision Pro - Cena
Apple WWDC 2023 – Apple Vision Pro – Cena (Źródło: YouTube – Apple)

Jak wam się podoba Apple Vision Pro? Czy jest to nareszcie coś co możemy nazwać rewolucją od Apple? W ostatnich latach ciężko było kojarzyć giganta z Cupertino z rewolucyjnością. Teraz doczekaliśmy się dużego kroku na przód, ale czy rewolucyjnego?

Źródło: YouTube (Apple)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!