OnePlus wreszcie z otwartą betą OxygenOS 12 dla serii 7 i 7T

OnePlus 7T Pro McLaren Edition na tle okna z kroplami deszczu

Od dnia premiery Androida 12 minęło niespełna 9 miesięcy, a na horyzoncie kolejne wersje beta Androida 13. OnePlus obudził się i stwierdził, że to czas najwyższy, aby wprowadzić zeszłoroczny system wraz z nakładką OxygenOS 12 (z którą bliższą styczność miałem przy okazji testów OnePlusa 10 Pro, z których wynikła oczywiście recenzja, ale i również porównanie ze starszym modelem) do flagowców roku 2019, którymi są OnePlus 7, OnePlus 7 Pro, OnePlus 7T oraz OnePlus 7T Pro. Otwarta beta OxygenOS 12 dostępna jest już publicznie nie tylko dla wyżej wymienionych flagowców, ale i również dla nieco nowszego OnePlusa Nord CE.

Chiński producent z Shenzhen udostępnił na swoim forum społecznościowym kluczowe informacje na temat pierwszych buildów otwartej bety. Znajdziemy tam m. in. listę zmian, listę znanych problemów, linki do pobrania pakietów instalacyjnych w archiwach ZIP oraz linki pomocnicze do przywrócenia stabilnej wersji systemu OxygenOS 11.

Dla flagowców z 2019 roku może to być już ostatnia duża aktualizacja do kolejnej wersji Androida. OnePlus oferuje 3 duże aktualizacje systemu, a dla startujących na Androidzie 9 Pie, OnePlusów 7 i 7 Pro będzie to właśnie trzecia aktualizacja. Co prawda OnePlusy 7T oraz 7T Pro były pierwszymi smartfonami z preinstalowanym Androidem 10, ale nic nie wskazuje na to, aby miały one otrzymać jeszcze Androida 13 za rok. OnePlus traktuje je w tej kwestii jednakowo mimo różnicy 5 miesięcy i nowszej różnych wersji preinstalowanego na start systemu.

Czy tym razem pójdzie gładko?

OnePlus słynął niegdyś ze świetnego oprogramowania, dziś spawy mają się całkiem inaczej, co opisałem w swoim bliskim porównaniu OnePlusa 7T Pro z nowym OnePlusem 10. OxygenOS to już nie to samo co kiedyś. Uwielbiana nakładka graficzna nie jest pozbawiona swoich problemów. Producent potrzebował około roku na naprawienie błędu, którego wynikiem było gromadzenie absurdalnych ilości zbędnych danych systemowych. Ofiarą padł również mój własny OnePlus 7T Pro, który po wejściu do zakładki Storage w ustawieniach wyświetlał 71 GB danych w kategorii System. Dopiero kilka dni temu aktualizacja OxygenOS 11.0.8.1.HD01BA sprawia, że z 71 Gb zrobiło się 31 GB, co i tak jest dużą wartością, ale to zawsze 40 GB mniej!

Może nie każdy już o tym pamięta, ale kiedy flagowce OnePlusa z 2019 roku otrzymały po raz pierwszy “stabliną” wersję OxygenOS 11 opartym na Androidzie 11, system działał na tyle źle, że OnePlus zdecydował się zatrzymać dystrybucję aktualizacji. Dystrybucja nowego systemu została wznowiona po około 2 tygodniach, ale wciąż jego naprawa wymagała nie jednej aktualizacji i cierpliwości użytkowników. Musiało sporo czasu zanim OxygenOS 11 zaczął działać na urządzeniach z 2019 roku tak jak należy. Społeczność nie kryła rozczarowania marną jakością oprogramowania, co więcej, okazało się również, że nowa wersja nakładki przychodzi do użytkowników bez obiecanej funkcji Always On Display.

Wygląda na to, że OxygenOS 12 ma nareszcie przynieść wyczekiwaną funkcję Always On Display dla flagowców z 2019 roku! Każdy z tych modeli posiada ekran AMOLED, co jest kluczowe dla funkcji AOD, co zatem powstrzymywało OnePlusa? Ciężko powiedzieć, ale lepiej późno niż wcale! Pozostaje nam jedynie cierpliwie czekać i mieć nadzieję, że system w “stabilnej” wersji będzie można od startu faktycznie nazwać stabilnym.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!