OxygenOS 13 zaprezentowany. To koniec tego za co kochaliśmy OnePlusa

OnePlus OxygenOS 13 - białe logo na czarnym tle

Bliskość do czystego Androida od Google – Taki był OxygenOS, który przez lata był jednym z głównych powodów, dla których społeczność stawiała na markę OnePlus. OxygenOS 12 niestety mocno zbliżył go do ColorOS 12 od OPPO, a teraz z uwielbianej nakładki nie pozostaje prawie nic. Jest to praktycznie ColorOS 13 ze zmienioną nazwą.

OxygenOS 13 = ColorOS 13

Wczorajszy (03.08.2022) event chińskiego producenta przyniósł wprowadził nowy model – OnePlus 10T oraz kolejną wersję nakładki OnePlusa. Oparta na Androidzie 13 nakładka przeszła poważną operację plastyczną, co wieloletniej społeczności marki może się nie spodobać. Nakładka OxygenOS 13 w niczym nie przypomina czystego Androida, stała się kolejną typową, chińską nakładką, pełną wodotrysków. Nie czyni jej to złą nakładką, jednak nie jest to coś czego oczekuje społeczność. Prostota i czystość OxygenOS jest skrajnie innym doświadczeniem niż wodotryskowa nakładka ColorOS. OnePlus w OxygenOS 12 stworzył z tego ciekawą mieszankę, która nie została zbyt dobrze przyjęta przez społeczność. Pod koniec lutego firma stwierdziła, że słucha swojej społeczności, zatem obie nakładki jednak nie zostaną połączone, a marki pozostaną oddzielne. Teraz OxygenOS 13 całkowicie przeszedł na przeciwną stronę. Jak się okazało, faktycznie oddzielne pozostaną marki nakładek, i chyba tylko marki, bo same nakładki, poza nazwą i logo wydają się być niemal identyczne.

Co nowego?

Podobnie jak chyba wszystkie chińskie nakładki na przestrzeni ostatnich kilku lat OxygenOS 13 będzie “inspirowany naturą”. W tym przypadku inspirowany wodą, a firma wprowadza nowy Aquamorphic Design, który niesie ze sobą wyraźne zmiany w wyglądzie ikon czy schemacie kolorów. Wygląd systemu opiera się na kolorze Klein Blue (#002FA7), który wraz z ciepłym, pomarańczowym kolorem zagości w wielu elementach interfejsu w proporcjach 85% – 15%.

OnePlus OxygenOS 13 - Aquamorphic Design
OxygenOS 13 – Aquamorphic Design

Pojawią się nowe udogodnienia audio, takie jak Spatial Audio Dolby Atmos, Fast Pair, Audio Switch czy ekskluzywny dla OnePlusa widget Spotify w Always On Display. Współpraca z Google poza Spatial Audio zapewni również wysoki poziom bezpieczeństwa. Pojawi się większa kontrola nad powiadomieniami oraz funkcja Private Safe. Ta pozwoli na przechowywanie danych, do których żadna aplikacja czy osoba poza użytkownikiem nie będzie miała dostępu.

OnePlus OxygenOS 13 - Spotify AOD
OnePlus OxygenOS 13 – Spotify AOD

Nowa wersja nakładki ma być o 30% płynniejsza, instalować aplikacje o 20% szybciej i uruchamiać je o 10% szybciej.

OnePlus OxygenOS 13 - UI
OxygenOS 13

OxygenOS 13 w otwartej becie trafi najpierw do OnePlusa 10 Pro, później w tym roku dostanie go nowy OnePlus 10T. Ostatecznie najnowsza nakładka trafi do poniższych urządzeń:

Na liście nie znajdziemy wydanego w 2020 roku OnePlusa Nord, jego przygoda kończy się na 2 aktualizacjach Androida. Podobnie jak w przypadku OnePlusa 7T Pro, który był pierwszym urządzeniem startującym z Androidem 10. Niestety OnePlus traktuje wszystkie flagowce serii 7 i 7T jak jedna seria. A dla startujących na Androidzie 9 modeli OnePlus 7 i 7 Pro wsparcie kończy się po 3 aktualizacjach na Androidzie 12, którego do dziś nie otrzymały. Taka niesprawiedliwość kończy wsparcie modelów 7T i 7T Pro na jedynie 2 aktualizacjach.

Źródło: YouTube (OnePlus), OnePlus

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!